Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Yöneticiler için iletişim neden önemlidir?

16 Mayıs 2014 , Cuma 13:44
Yöneticiler için iletişim neden önemlidir?
dilekc69@gmail.com

Bir yöneticinin iş hayatında başarılı olması ancak iletişim tekniklerini  doğru bir şekilde kullanabilmesi  ile mümkün olur. İş dünyasına baktığımızda tüm paydaşları ile iletişimi kuvvetli olan, kendisinin ve firmanın itibarını iyi  yöneten yöneticilerin daha başarılı olduğunu görüyoruz. Eskiden yöneticiler  daha çok mesleki  ve finansal bilgileri ile işe alınıp terfi ettirilirken, şimdi bunlara ek olarak iletişim yetenekleri de “pozisyona” tercih edilmelerinde etkili oluyor. 
 
Bir yönetici için iletişim iki açıdan çok önemli. Öncelikle temsil ettiği kurum ve kendi  itibarını inşaa edip  korumak, ikinci olarak da kendini en doğru şekilde ifade edip  paydaşları ile doğru bir iletişim kurabilmek için. Neyse ki rekabetin acımasız yüzüyle karşı karşıya olan yöneticiler, işletmeyi başarıya taşıyacak en önemli noktalardan birinin iletişim olduğunun artık farkında. 
 
Varlığını sadece yaptığı işle sürdüren, çalışanlarından, toplumdan kopuk yöneticilerin iş hayatında başarı şansı kalmadı. Yöneticilerin başarılı bir yönetim takımı oluşturması, şirket içinde ve dışında güvenilir bir iletişim kurması ve iyi birkurumsal vatandaş olmak için yönetim kurulları ile yakın çalışması gerekiyor. 
 
Artık yöneticilerin topluma verdiği sıcak mesajlar, sempatik ve sevecen yaklaşımlar da eskisinden daha fazla anlam taşıyor. Şimdiden görülüyor ki, gelecek iletişime açık, pozitif düşünceye odaklanan “insancıl” yöneticilerin olacak. Hissedarları, çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve toplumun tüm kesimleriyle pozitif sinerji yaratarak, doğru iletişim kanallarını kullanarak  iletişim kuran yöneticiler  başarıya ulaşacak.Özellikle her şeyin çok çabuk yayılıp paylaşıldığı bu yeni dijital dönemde,iletişim ve itibar yönetimi yapmakdaha büyük önem kazanacak. İtibarın yönetilmesindeki yüzde 50 oranındaki sorumluluğun tepe yöneticilerinin omuzlarında olduğu düşünülürse bu konunun yöneticiler için ne kadar önemli hale geldiği anlaşılıyor.
 
Yöneticiler kendileri için bu kadar önemli olan bir süreci yönetirken mutlaka profesyonel bir yardım almalılar. Bu noktada da yanı başlarındaki yol arkadaşları mutlaka  Kurumsal İletişim mesleğini profesyonel olarak sürdüren, iletişim konusunda uzman kişiler olmalı. Çünkü günümüzde kurumsal iletişim, pazarlama ve satışa yönelik iletişim kanallarının ihtiyacı olan iletişim alanlarının dışındaki tüm alanların, stratejik açılımlarla yönetildiği bir disiplin haline dönüştü. Halkla ilişkiler ise kurum ve kuruluşların özellikle medya ile olan ilişkilerinin yönetilmesi alanında etkili oluyor. Kurumsal iletişimin de yoğun olarak ilgilendiği alanlar, kurum ve kuruluşun itibarını ve algısını doğrudan etkileyen konular. Bu nedenle üst düzey yönetici ve CEO’ya doğrudan bağlı çalışan iletişimcilerin, firmanın ve yöneticinin  iletişim stratejilerini belirleyerek  itibar konumlandırmasını  yapması süreç içinde hem yönetici hem de firma için büyük fark yaratacaktır. 
 
Gelecek iletişimin ve iletişimcinin önemini anlayıp, iletişime ve itibara odaklanan, insanı öne çıkararak duygulara hitap eden yöneticilerin olacak...
 
 
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları