Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

İletişimde Network neden önemlidir?

4 Temmuz 2012 , Çarşamba 12:09
İletişimde Network neden önemlidir?
dilekc69@gmail.com

Network,  aslında bilgisayar teknolojisi ile hayatımıza giren bir kavram olsa da kişilerin sosyal ilişkilerini tanımlayan bir terim olarak günlük hayatımızda yer buluyor.  Bilgisayar dünyasında birden fazla bilgisayarın iletişim halinde olması anlamında kullanılan network, insan ilişkilerinde bir kişiden bir kişiye fikir, bilgi ve ilişki taşımak, bağlantı kurmak anlamına geliyor. Günümüzde hemen hemen her platformda duyduğumuz “network” kavramı  hiç kuşkusuz iletişimciler için işlerinin doğası gereği çok daha önemli.

Günümüzde iyi bir network’ü  olmayan bir iletişimcinin iş hayatında hayatta kalması mümkün değil. Sosyal sermaye bir iletişimci için iş hayatına atılırken olmazsa olmaz kriterlerin başında geliyor. Bu yüzden daha üniversite yıllarından itibaren bu konuya yatırım yapmak sosyal sermayeyi güçlendirmek başarıya giden yolda en önemli adımlardan biri. Bunun için de ilk olarak kişinin kendinin farkında olması ve sosyal sermaye konusunda   durumunu net olarak ortaya koyması gerekiyor.  Sosyal sermayemle neler yapabilir, hangi kapıları açabilirim? Kimlerle ilişkideyim? Kimler  beni tanıyor? Tüm bu soruların cevabı kişinin mevcut durumunu net bir şekilde  görmesini sağlıyor. Daha sonra ise kişinin hangi platformlarda sosyal sermaye oluşturmak istediğini  ve bunun için neler yapması gerektiğini belirlemesi ve zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor.

Kuvvetli  bağlantıları olan bir iletişimci az çabayla çok şey  yapabilir ve ihtiyaç duyduğu an bağlantılarından destek alabilir. Ancak en önemli konu desteğe ihtiyaç  olduğu zaman önceden hazır bir network'ün olabilmesini sağlamaktır. Bunun için de ihtiyaç  olmadan insanlarla ilişki kurmak, geliştirebilmek ve canlı tutabilmek gerekir.

Network'ünü  doğru bir şekilde yöneten bir iletişimci daha az zaman, para ve enerji harcayarak istediği sonuca meslektaşlarından çok daha çabuk ulaşabilir. Ancak networking tek taraflı bir ilişki şekli değildir. Diğer insanlardan beklenilen  destek ve yardımın, kişinin  ilişkide olduğu kişilere de koşulsuz olarak verilmesi durumunda  anlamlıdır, sağlıklıdır. İnsanlara ihtiyaçları olan desteği  hiç bir karşılık beklemeden veren kişiler, mutlaka vakti geldiğinde bu konuda geri dönüşü de  alırlar.  İyi bir sosyal sermaye için almadan vermek, emek ve zaman harcamak önemlidir.  Herhangi bir karşılık beklemeden birşeyler verebiliyorsanız,  sosyal sermaye hesabınız sürekli artar.

Networking eğlencelidir de aynı zamanda. Network sayesinde yeni insanlar tanır, yeni hayatlarla tanışırız. Eş, iş, okul gibi hayatla ilgili tüm seçimlerimizi yaparken veya  birileri tarafından her hangi bir konuda seçilirken network’ümüz içinde olan kişiler hayatımızı derinden etkiler. Bu nedenle  network’ü oluşturmak ve canlı tutmak hayati bir önem taşır. Peki bunun için neler yapmalıyız?

Önce yol haritanızı belirleyin: Sosyal sermayeniz var mı? Hangi alandaki kişileri tanımak size bir şeyler kazandırır. Mevcut tanıdığınız kişilerle özel veya iş hayatında hangi kapıları açabilirsiniz. İstediğiniz hedeflere ulaşmak için daha kimleri tanımalısınız? Network’ünüzde olmasını istediğiniz kişilerle nasıl tanışacaksınız. Tüm bunlar için bir aksiyon planı oluşturun.

Hedef kitlenize ulaşın: Hedeflediğiniz kişilerle bir araya gelebileceğiniz platformlarda olun. Dernek, sivil toplum örgütleri, mesleki örgütlerinin  içinde olmak,  kendi işiniz ve ilgi alanlarınızla ilgili seminer ve toplantılara katılmak bu iş için idealdir. Sosyal medya üzerinde de kendinizle ilgili gruplar içinde yer alarak hedef kitlenizdeki kişilerin nerelerde ne yaptıklarını takip edin. Onlarla bu ortamlarda da mutlaka iletişim içinde olun.

İşiniz düşmeden arayın: Sadece hatır sormak için insanları arayın. Karşınızdaki kişiyi hiç bir talebiniz olmadan  samimi ve içten bir ilişki kurmak üzere aramak mucizeler yaratabilir.

Önce siz verici olun: Bütün bu ortamlarda bir arada olduğunuz kişilere önce siz destek verin. Onlara fayda yaratın. İnsanlar kendileri için bir şeyler yapan kişileri unutmazlar.  Onların hayatlarını kolaylaştırmanız sizi unutulmaz yapar.

Daima iletişim için fırsat yaratın: Bir insanla sadece tanışmak yetmez. İlişkinizi canlı tutmalısınız. Çeşitli vesilelerle iletişim ortamı yaratmak da akılda kalmanızı sağlar. Özellikle karşınızdaki kişinin hayatındaki önemli gelişmeleri, başarıları takip etmek ve bu konuda kendisine geri bildirimde bulunmak iletişim için güzel vesilelerdir. Günümüzde sosyal medya sayesinde tüm bu konularda düzenli bilgi alma şansına eskisinden çok daha kolay sahipsiniz.

Bilgiyi paylaşın: Gazetelerde,dergilerde, blogları, mesleki yayınları takip ediyorsanız seminer ve toplantılara katılıyorsanız buralarda öğrendiğiniz yeni bilgileri network’ünüzde aynı konularla ilgilenen kişilerle paylaşın. Bilgiyi paylaşmak sizinle ilgili olumlu algıyı güçlendirir.

Kredinizi kolayca harcamayın: Herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda doğru kişiyi arayın. Aynı insanı çok sık arayıp karşıdaki kişiyi bıktıracak boyutta ısrarlı bir  iletişim kurmayın. Yardım alabileceğinize inandığınız doğru zamanı belirleyin. Nokta atışı yapın.  

İyi haberleri paylaşın: Kendinizle ilgili iyi haberleri, görev değişikliklerini, başarıları vb. bilgileri paylaşarak iletişim için fırsat yaratın. Günümüzde bunu sosyal medya üzerinde yapmak artık çok daha kolay. Burada dikkat edilecek nokta bu paylaşımların karşıdakini sıkacak şekilde yoğun olmamasıdır.Ölçüyü kaçırmayın.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları