Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

20 yıldır yolculuk devam ediyor...

19 Ekim 2017 , Perşembe 12:48
20 yıldır yolculuk devam ediyor...
dilekc69@gmail.com

Yolculuğun, yola çıktığında,

Arkadaşın varsa keyiflidir...
Hayallerin varsa renklidir... 
Hazırlıklıysan kolaydır...
Hedeflerin varsa başarılıdır...

Bundan tam 20 yıl önce Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevini yürüttüğüm Yeşim Tekstil’de yayınlamaya başladığımız kurumsal dergimiz “Önce İnsan”la birlikte başladı yolculuğumuz. Bu yolculukta hedeflerimiz doğrultusunda hiç durmadan yol aldık, yol boyunca hep insana dokunduk, insana dair olan şeyleri konuştuk. Yayın hayatına başladığımız ilk günden bu yana insanı, hoşgörüyü ve pozitif duyguları pusula yaptık kendimize. Büyük düşünürümüz Mevlana'nın da dediği gibi, "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir." İşte biz de bu yüzden, daima duyguları aldık yayın politikamızın odağına. Dergimiz aracılığı ile insandan insana köprü olmayı ve duyguları aktarmayı istedik hep... Önceliğimiz bir yandan Yeşim Tekstil'in kurum kültürü olan Önce İnsan anlayışını tüm hedef kitlelerine ulaştırmak, diğer yandan da insanın iç dünyasını, insanlar arası iletişimi, sevgiyi ve hoşgörüyü gündeme alarak okuyucularını sımsıcak ve farklı bir kurum dergisi ile buluşturmaktı. 

İlk etapta hedefimiz, kurum içinde iletişimi sağlamak, firmayla ilgili haberleri, gelişmeleri çalışanlarımıza aktarmak, iç iletişime yönelik organizasyonların etkinliğini arttırmak ve motivasyon sağlamaktı. Yıllarla birlikte kurumsal kimliğini oturtmaya başlayan Önce İnsan, kurum haberlerinin yanı sıra, sektörel haberleri de içeren, gündeme ışık tutan bir dergi formatına bürünmeye ve firma dışında da dağıtılmaya başladı. 2003 yılında “Önce İnsan”ın patentini aldık. 2004 yılından itibaren de derginin bütçesine katkı sağlamak amacıyla sayfalarımıza reklam almaya başladık. 

2005 yılına geldiğimizde ise dergimizin iç ve dış mesajlarını net olarak aktarabilmek adına dergi ve iç bülten olmak üzere, iki ayrı yayın çıkarmaya karar verdik. Sadece çalışanlarını ilgilendiren konu ve konukları onlara özel format ve içerikte ayrı bir iç bültende vermeye başladık. O tarihten bu yana Önce İnsan, iç ve dış yayın olmak üzere, 4 aylık periyotta iki ayrı formatta yayınlanmaya başlandı. Dergimiz artık sadece kurumsal olarak değil, sektörel olarak da yayınlanıyor ve basılı olarak 6000 kişiye, dijital ortamda ise binlerce kişiye ulaşıyor.  

Bugüne kadar oluşturduğumuz içeriklerle Yeşim’in, Türkiye’nin hatta dünyanın gündeminde ne varsa taşıdık sayfalarımıza. Geriye doğru baktığımızda yayınladığımız her derginin son 20 yıla tanıklık ettiğini görüyoruz. Biz bu yolculukta başarının bir yolculuk olduğuna, bir varış noktası olmadığına inandık. Bu nedenle de 20 yıldır her sayımızda “Bir önceki sayıdan daha iyi ne yapabiliriz?” diye düşündük. Çıtamızı sürekli yükselttik.

Uzun yıllardan bu yana yolculuğumuzda bizlere; iş, siyaset ve sanat camiasından yüzlerce kişi eşlik etti. Ünlü iş adamları, sanatçılar ve politikacılar, "Önce İnsan" penceresinden gülümsediler derginin okuyucularına. İstedik ki onları basında tanıdığımız özelliklerinden çok, insana dair farklı yönleriyle tanıtalım. Ne 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyaset konuştu bu dergide, ne Müjdat Gezen son oyununu anlattı, ne de son albümünü konuştuk Mercan Dede ile… Konu her zaman güncel, konuklarsa bizim bildiğimizden farklıydı bu dergide. Önce insandı konuşulan, masaya yatırılan. Ne yazıldıysa insan için, konuşulanlar insana dairdi her zaman...

İşte şu günlerde yayınlanan 20. yıl özel sayımız geçmişten günümüze nostaljik bir yolculuğun kapılarını aralıyor bizlere. Önce İnsan Dergisi’nin değişim yolculuğu, bundan sonra da yeni limanlara yelken açarak devam edecek… Temel felsefesi olan insan sevgisi ve hoşgörüsü “Önce İnsan” adıyla daha nice yıllar kendini sürekli yenileyerek, geliştirerek, okuyucularıyla buluşmayı sürdürecek.  Daha nice yıllarda birlikte olmak, insan odağında sevgi ve hoşgörü ile pozitif duygularla buluşmak dileğiyle...

Türkiye’de kurumsal dergi olarak 20 yıl aralıksız yayınlanan az sayıdaki dergiden biri olan Önce İnsan’ın 20. yıl özel sayısını ve diğer sayılarını www.onceinsan.com.tr adresinden okuyabilirsiniz.


 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları