Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Kurum kültüründe “Önce İnsan”

14 Kasım 2014 , Cuma 13:36
Kurum kültüründe “Önce İnsan”
dilekc69@gmail.com

Firmalar; işlerini yürütürken gösterdikleri davranış şekilleri, kuralları ve farklı uygulamalarıyla birbirlerinden ayrılırlar. Bunun nedeni; her kurumda paylaşılan ortak değerlerin, inançların, beklentilerin, normların ve sembollerin birbirlerinden farklı olmasıdır. Kurum kültürü olarak ifade ettiğimiz bu durum, aynı zamanda o kuruluşun, firmanın toplum içinde nasıl algılandığının da göstergesidir.  
 
Kurum kültürü, değere dayalı özelliklerin her birinin bileşimi sonucunda ortaya çıkar. Bu değerler, çalışanların kurum hakkındaki ortak duygularını oluşturur, kurumsal faaliyetlerin yapılış biçimi ve çalışanların kurumlarında nasıl davranması gerektiği konusundaki sözsüz kuralları belirler, kısaca kurumsal davranış konusunda bir temel oluşturur. Kurum kültürü, söz konusu bu temeller üzerinde yükselir ve firmaların iletişim stratejisini oluşturmada da çok önemli bir fonksiyondur. Bu nedenle bir firmanın iç ve dış iletişim stratejilerini oluşturmadan önce ilk olarak mutlaka kurum kültürünü çok iyi tanımak gerekir.
 
Bundan 20 yıl önce Yeşim Tekstil’de işe başladığım ilk günlerde benim de birinci önceliğim firmanın kurum kültürünü anlamak, tanımak için çok yönlü bir araştırma yapmak olmuştu. O dönemde firmanın kurucuları, yöneticileri, çalışanları ve tedarikçileri başta olmak üzere firmanın paydaşı olan bir çok kişiyle konuşup, onlara sorular sorarak firmanın kurum kültürünü anlamaya çalışmıştım. İşte bu dönemde bu görüşmeler sırasında  firmanın kurucularından rahmetli Şükrü Şankaya’nın anlattığı bir anı, bugün de Yeşim Tekstil’in kurum kültürünü anlatmakta kullandığımız iki kelime için  çıkış noktası oldu. Şükrü Bey’in çalışmak için Yunanistan’dan Türkiye’ye gelirken babasının ona verdiği “Senin için çalışanların insan olduğunu ve onlara iyi davranmanın senin sorumluluğun olduğunu hiç bir zaman unutma” öğüdünü o güne kadar firmayla ilgili dinlediklerimle birleştirerek “Önce İnsan” sloganıyla  anlatabileceğimi düşünmüştüm.
 
İşte o dönemlerde bu iki kelime ile birlikte özetlediğimiz kurum kültürü, Yeşim Tekstil’de  iç ve dış iletişim stratejilerini hazırlarken de belirleyici bir çıkış noktası oldu ve tüm iletişim çalışmalarımızı bu bakış açısı ile oluşturduk. Tam 20 yıldır Yeşim Tekstil’de işe başvuran kişiler, başvuru formunda en son maddede yer alan “Önce İnsan prensibini benimseyen kuruluşumuzda koşullar ve şartlar ne olursa olsun birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza, astlarınıza ve üstlerinize karşı saygılı, adil ve güleryüzlü davranmayı kabul ediyor musunuz? “ sorusunu yanıtlayarak, daha işe giriş aşamasından itibaren “Önce İnsan”  sloganıyla tanışıyorlar.
 
Yine aynı bakış açısı ile Yeşim bünyesindeki, çalışanların çocuklarının ücretsiz faydalandığı kreşe gelen 0-6 yaş grubundaki 300 çocuğa özel kreşlerdeki gibi uygulamaların yanı sıra bir çok farklı aktivite yapılarak “Önce İnsan” sloganı yaşatılıyor. “Önce İnsan” adıyla 17 yıldır çıkan dergimiz, yine aynı adla 10 yıldan bu yana yayınlanan “Önce İnsan” bültenimiz kurum kültürünü oluşturmak amacıyla başlatıp, hala devam ettirdiğimiz uygulamalarımız arasında. Her iki yayınımız  aracılığı ile çalışanlarımız ve diğer paydaşlarımıza ulaşıp, insana dair duyguları paylaşmayı  hedefledik. Amacımız bir yandan Yeşim Tekstil'in kurum kültürü olan “Önce İnsan” anlayışını tüm hedef kitlelerine ulaştırmak, diğer yandan da insanın iç dünyasını, insanlar arası iletişimi, sevgiyi ve hoşgörüyü işleyerek, “Önce İnsan” sloganını yaşatmaktı.
 
Yeşim’de çalışanlar “Önce İnsan” bakış açısı ile kendileri için  kurulan 8 ayrı sosyal kulüple, işin dışında da kendilerini ifade etme fırsatı buluyorlar. Bugün firmanın yaptığı tüm sosyal sorumluluk projelerinde ve sosyal uygunluk çalışmalarında çıkış noktası hep “Önce İnsan”. Yapılan tüm çalışmaların bu iki kelimeyi kapsayıp kapsamadığına dikkat ediliyor. Her yıl yayınladığımız sürdürülebilirlik raporu hep Önce İnsan’ın altını çiziyor.
 
Kurum kültürünün oluşturulması kadar önemli diğer bir konu da; bu kültürün kurumun yeni üyelerine aktarılmasıdır. Kurumdaki iletişim faaliyetleri ve insan kaynakları uygulamaları kültürün hem geliştirilmesinde, hem de pekiştirilmesinde büyük önem taşır. Bu nedenle bugün hala eski ve işe yeni başlayan çalışanlarımıza “Önce İnsan” sloganıyla ilgili eğitimler veriliyor ve onlarda bu konuda farkındalık sağlanıyor.  
 
Şirket kurucularımızın bakış açısı ile “Önce İnsan” sloganı çatısı altında oluşturulan kurum kültürümüz, yıllar geçtikçe çalışanlarımızın inanç ve değerlerine göre şekillendi ve Yeşim’in kurumsal amaç ve hedeflerinin  gerçekleşmesinde belirleyici bir strateji oldu. Biz tüm bu uygulamalarla  kurum içinde çalışanlarımızla ortak bir dil oluştururken, kurum dışında verdiğimiz mesajlarda da bir bütünlük ve istikrar sağlamış olduk.  Bu yüzden kurum kültürünün iletişim stratejilerini oluştururken bize yön gösteren en önemli  fonksiyonlardan biri olduğunu söylemek hiç  de yanlış olmaz. Siz ne dersiniz? 
 
 
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Sğkeyman C. / 23 Kasım 2014 , Pazar 08:41
Sn. Dilek Hanım, Değerli, tecrübe dolu ve güzel yazılarınızı keyifle takip etmekteyim.Şahsıma ve firmamız ekibine sağlamış olduğunuz önemli katkılarınız için ve Kurumsal İletişime dair farlı görüşler yaratan yaklaşımlarınız için size çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları