Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Spor iletişimi uzmanlık ister

19 Ağustos 2013 , Pazartesi 10:06
Spor iletişimi uzmanlık ister
dilekc69@gmail.com

Günümüzün modern ve hızlı yaşam koşullarında spor sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir unsur haline geldi.  Özellikle spor kulüplerinin ve spor organizasyonlarının medyada önemli ölçüde yer bulması ile birlikte kamuoyunda bu konuda olumlu bir algı oluştu ve tüm dünyadaki sportif aktivitelere ilgi ve katılım her geçen gün artmaya başladı. Çok sayıda farklı kültür ve sosyal statüden insanı aynı anda bir araya getirebilen, sosyal yaşam üzerinde büyük bir etki oluşturan yapısıyla büyük bir güce sahip olan spor, bu yönüyle markalar tarafından da keşfedilmeye başlandı.
 
Günümüzde markaların hedef kitlelerine doğrudan ya da dolaylı yoldan ulaşmasında çok önemli bir rol üstlenen spor, markanın iletişim stratejileri arasında önemli bir enstrüman olarak kullanılıyor. 
Özellikle direkt tüketiciye yönelen markalar, satılabilir olmanın gerekliliği ve rekabetin her geçen gün artması ile farklılaşmak için spordan faydalanma sürecini daha da hızlandırdı. Daha çok bütünleşik pazarlama iletişiminde yoğun olarak kullanılan spor, bazı markalar için ise sosyal sorumluluk çatısı altında değerlendirilen bir iletişim yöntemi oldu.
 
İster bütünleşik pazarlamada ister sosyal sorumluluk çalışmalarında bir argüman olarak kullanılan sporun iletişiminin doğru yapılması da markaların bu süreçten tam anlamıyla faydalanabilmesi için özellikle önemli.  Spora yatırım yapan markaların, kurumların, kulüplerin, federasyonların, turnuvaların, sporcuların iletişim süreçlerinin yönetiminin yapılması ayrı bir uzmanlık alanıdır. Sporu bilmek, gündemi bilmek, dinamiklere, dengelere hakim olmak gibi pek çok parametresi vardır spor iletişiminin.
Kulüplerin sosyal paydaşları ve hedef kitlesi çok geniş bir yelpazeden oluşur ve sporun gündem yönetimi hızlı ve çok yoğun bir şekilde gelişir. Sporcu, üye, taraftar, yönetim kurulu iletişimi, sponsorluk iletişimi, kongre iletişimi, kriz iletişimi yönetimi gibi bir çok farklı başlıkta iletişim stratejilerini oluşturmak gerekir.  
 
Web sitesinden sosyal medyaya, etkinlik yönetiminden her hangi bir yayın çıkarmaya, basın bültenlerinden, medya ilişkilerine, taraftar ilişkilerinden üye ilişkilerine, sponsorluk iletişiminden pazarlamasına, sosyal sorumluluk çalışmalarına kadar  görev tanımı çok geniş olan spor iletişiminde diğer önemli bir konu da itibar yönetimidir.  Sadece kulübün değil, kulüp başkanının itibar yönetimi bile başlı başına takip edilmesi gereken önemli iletişim yaklaşımıdır bu süreçte. 
 
Kısacası spor sponsorluğu yapan markalar, iletişim hedeflerine ulaşıp,  maksimum fayda sağlamak istiyorlarsa mutlaka spor iletişimi yapmak durumundalar. Bunu da firma içinde bu konuda uzmanlığı olan kişilerden oluşan özel bir departmanla ya da bu konuda tecrübesi olan bir PR firmasından alacakları iletişim hizmetiyle takip etmeliler. Aksi halde iletişimi iyi ve etkin yapılmayan spor sponsorluğu, çöpe atılan paradır.     
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları