Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Bir sosyal medya hikayesi

14 Ocak 2014 , Salı 09:46
Bir sosyal medya hikayesi
dilekc69@gmail.com

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. 2013 dünyamız, ülkemiz için oldukça zorlu bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl ülkemiz iletişim alanında önemli  farkındalıklar yaşadı ve sosyal medya yaşantımızda hiç olmadığı kadar önemli oldu. Kişiler ve kurumlar iletişim alanında yaşanan bu gelişmelerden dolayı sosyal medyada yer almayı  bir tercihten çok bir zorunluluk olarak görmeye başladılar.
 
2013 yılının başında iş dağılımımızıyaparken ben de sosyal medyada yapılanma  konusuna geniş bir yer ayırmıştım. Bu çerçevede kurumsal olarak temsil ettiğim Yeşim Tekstil’in sosyal medya hesaplarında içerik paylaşım politikalarını oluşturmak birinci önceliğimdi. Bugün geriye dönüp baktığımda sürekli ve sistematik yapılan çalışmalarla bu konuda önemli bir yol katettiğimizi görüyorum. Bu çalışmaların başlangıcında ilk olarak sosyal medyada yer alma kurallarımızı net olarak belirleyerek işe başladık.Bu kurallar içerik yönetimini daha kolay yapmamızı sağladı. Zaten bu konuda bir yol haritası belirlemeden ilerlemek de pek mümkün değildi.  Peki sosyal medya ile ilgili bu kuralları oluştururken nasıl bir süreçten geçtik, neler yaptık? Bu yıl bu konuya yoğunlaşacak olan meslektaşlarıma bir fikir vermesi ve esin kaynağı olması  için geçirdiğimiz süreci aktarmanın faydalı olacağını düşünüyorum.    
 
Biz sosyal medya yolculuğuna çıkarken öncelikle Facebook ve Twiter’da yer almayı uygun görmüştük. Bu doğrultuda bu mecralarda kime,hangi sıklıkta ne söylemek istediğimizi gözden geçirip, revize ettik. Politikamızı net bir şekilde belirledik. Bu doğrultuda yer aldığımız tüm dijital kanallarımızın birbirine uyumlu olmasına, aynı mesajları vermesine de büyük bir önem verdik.
Yeşim Tekstil gibi bir sanayi firmasının Facebook sayfasının takip edilebilmesi için mutlaka içerik yönetiminin iyi yapılması gerekiyor. Aksi halde sadece firmayla ilgili haberleri vermek takipçiler için yeterince ilgi çekici olmayabiliyor.Bu nedenle Facebook sayfamızda paylaşacağımız konuları seçerken seçtiğimiz konuların bizi yansıtmasıve firmamızla ilgili vermek istediğimiz temel mesajları da destekliyor olmasının yanı sıra, ilgi çekici paylaşımlar olmasına da özel bir önem verdik. Bu çerçevede de firmamızdaki kulüplerin yaptığı paylaşımları ve etkinlikleri sayfamızda paylaşmaya başladık. Sayfamızda haftanın her gününde  bir kulübümüzün paylaşımına yer verdik ve her hafta bunu hiç aksatmadan devam ettirdik. Böylelikle kurumsal olarak paylaşılacak hiç bir haberimizin  olmadığı günde bile her gün paylaşılacak bir iletimiz oldu. Örneğin her Pazartesi günü Pozitif Düşünce Kulübümüz haftaya iyi başlanmasını sağlayacak olumlu mesajlar verirken, Kadın ve Çocuk Kulübümüz her Salı günü sağlık, eğitim veya hukuksal haklar konularında kadınları bilgilendirecek paylaşımlarda bulunuyor. Her Çarşamba günü Fütüristler Kulübümüz farklı konulardaki uzgörüleri, gelecek ile ilgili yorum ve haberleri takipçilerimizle paylaşırken, Gezi, Eğlence ve Sanat Kulübümüz Perşembe günleri şehirdeki konser, tiyatro, sergi gibi etkinliklerden haber veriyor. Cuma Moda Kulübümüzün, Cumartesi Çevre ve Sosyal Sorumluluk Kulübümüzün, Pazar günleri ise Teknoloji ve İnovasyon Kulübümüzün paylaşımları oluyor. Böylece herkesin ilgi alanına göre takip edebileceği mesajlar vermiş oluyoruz.
 
Yine içerik yönetimi için firmamız, ülkemiz ve dünyamız için önemli olan bütün özel gün ve önemli günler için özel grafikler hazırlattık. İçerikler paylaştık. Paylaştığımız konuların yalnızca sektörle ilgili kişilerin değil, her kesimden insanın ilgisini çekebilecek içerikte olmasına özen gösterdik. Onları özlü sözler, çekici fotoğraflar, ilgi çekici metinler, grafikler görsellerle renklendirmeye dikkat ettik.
 
Twitter hesabımızı Facebook hesabımızla senkronize ettik ve Facebook’taki tüm paylaşımlarımızın Twitter’da da yer almasını sağladık.Tutarlı olmaya, sürekli yazıp, paylaşmaya özellikle dikkat ettik. 
Görselliğe büyük önem vererek, içerik paylaşımlarımızda yazıdan çok, fotoğrafa yer verdik. Paylaşımlarımız için özel tasarımlar hazırlattık.Bunun için ciddi zaman ve emek harcadık.
Çalışanlarımızı kurumumuzun sosyal medyasının bir parçası yaptık.Kurumumuzla,onları aynı hikaye içine entegre ettik.  Örneğin yeni yılda, isteyen çalışanlarımız firmamız için hazırlattığımız elde tutulabilen özel tasarlanmış“Mutlu Yıllar” yazılı karton bir fotoğraf çerçevesi ile fotoğraf çektirdiler. Ve biz kurumsal yeni yıl mesajımızı,yöneticilerimizin ve yüzlerce çalışanımızınbu fotoğraf çerçevesi içinde çektirdiği fotoğraflarla birlikte yayınladık.
 
Sosyal paylaşım mecralarımızın reklam ve ilanlarını farklı kanallarda paylaşarak takipçi sayımızı arttırdık.Bize gelen mesaj ve yorumlara da anında cevap dönmeye özen gösterdik.Sayfamızla ilgili istatistikleri sürekli takip ettik ve her hafta hangi paylaşımların daha fazla ilgi gördüğünü değerlendirerek iletişim stratejimizi ona göre revize ettik.
 
Özetle geçtiğimiz yılı büyük bir hızla dijital teknolojilerle değişen iletişim dünyasındaki  dönüşüme ayak uydurmaya çalışarak geçirdik. Çünkü biliyoruz ki gelecek bu büyük dijital dönüşümün avantajlarını yaptıkları işe en iyi ve doğru şekilde yansıtmak için kendisini sürekli olarak yenileyen, birikimini yeni mecraların dinamizmi ile birleştirebilen iletişimcilerin olacak...
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları