Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Bir iç iletişim hikayesi başlıyor...

1 Kasım 2013 , Cuma 12:50
Bir iç iletişim  hikayesi başlıyor...
dilekc69@gmail.com

Bir kuruluşla doğrudan ilgisi olan bireyler ve kuruluşlar iletişim çalışmalarının da hedef kitlesini oluşturur. Olumlu bir kurum imajı yaratmak ve sürdürmek  bu hedef kitlelerle olan iletişimdeki başarıya bağlıdır.

Bu mesleği yürüten tüm meslektaşlarım  hiç kuşkusuz hedef kitlelere yönelik sürekli ve olumlu iletişim kanalları oluşturup,  takip etmenin iletişim çalışmalarına ne kadar değer kattığını bilir. Özellikle iç hedef kitleye yönelik  yapılan çalışmalar bir yandan iletişim sürecini desteklerken diğer yandan da İK süreçlerine de hizmet eden önemli çalışmalardır.

İç iletişimde en önemli hedef kitlelerden biri  kadın çalışanlardır. Kadın çalışanlara yönelik yapılan etkinlikler ve organizasyonlar iletişimde istenen sonuçlara ulaşmada en etkili yöntemlerden  biridir. Özellikle hazır  giyim gibi kadın emeğinin yoğun olduğu sektörlerde kadın çalışanlara ulaşmak, onlarla gönül birliğini sağlamak, kuruluşun ana hedeflerine ulaşmasında da son derece etkili bir faktördür. 

Örneğin biz Yeşim Tekstil’de kadın çalışanlarımıza yönelik yaptığımız etkinliklere büyük bir önem veriyoruz. 1997 yılında hayata geçirdiğimiz Çocuk Kulübümüz ve 2002 yılında kurduğumuz Kadınlar Kulübümüz ile kadın çalışanlarımızın yaşamlarına dokunarak onların hayatlarında fark yaratmayı hedefliyoruz. Uzun yıllardan bu yana bu konuda yaptığımız çalışmalardan edindiğimiz tecrübeler bize gösteriyor ki özellikle kadınlara ve çocuklara yönelik yapılan her türlü etkinliğin firmaya karşı aidiyet duygusu yaratmada önemli bir rolü oluyor.

Türkiye’de kadın çalışanlara yönelik kurulan ilk kadın kulüplerinden  biri olan Yeşim Kadınlar Kulübü’nde bugüne kadar bir çok organizasyon yaptık. Yaptığımız iletişim çalışmaları ile hem kadın çalışanlarımızın firmamıza duyduğu bağlılığı arttırmayı hem de onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak hayata karşı daha vizyoner bir bakış açısı edinmelerini hedefledik. Bu doğrultuda  yaptığımız çalışmalarda “Bir kadın değişirse, toplum değişir. Toplumun kaderini ve mayasını kadınlar belirler.” anlayışı bize yol gösterici oldu.

Bu kapsamda Kasım ayı içinde lansmanını yapacağımız yeni bir projeye daha başlıyoruz. Türkiye’de en fazla kadın çalışanı istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ile genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmek ve toplumdaki statülerini yükseltmek amacıyla hareket  eden Uludağ Soroptimist Kulübü, Yeşimli kadınların farkındalığını arttırmak üzere Kelebeğin Dünyası adlı bir projeye imza atıyor. Proje kapsamında kendi bünyemizdeki kadın çalışanlarımız, stajyer  genç kızlarımızla birlikte  çalıştığımız fason firmalardaki kadın çalışanların da dahil olacağı geniş bir yelpazeye  ulaşmayı hedefliyoruz.  

Bu projede, proje ortağımız Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte  kadınlarımızın aile, kadın  hakları, insan hakları, kişisel gelişim ve sağlık konularındaki  farkındalıklarını arttırarak hayata karşı daha sağlam durmaları için zemin yaratmayı amaçlıyoruz. Kadın çalışanlarımıza konusunda uzman kişiler tarafından verilecek eğitim ve danışmanlık hizmetleri, şirket içerisinde gerçekleşecek çeşitli organizasyonlarla da desteklenecek. Uludağ Soroptimist Kulübü’ne üye meslek sahibi kadınlar tarafından verilecek eğitim ve danışmanlıklarla, yolu Yeşim’le kesişen kadınların, genç kızların farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

 “Kelebeğin Dünyası” projesini kadınların çocuğuna, eşine, ailesine yön verip toplumun temeli olduğu  göz önünde bulundurarak hayata geçiriyoruz. Kadın eğitilirse, kadının görgüsü ve nezaketi artarsa, toplumun gelişeceğini ve toplumun kalitesinin de artacağı düşünüyoruz.

Bu çalışmalarla  hedef kitlemizde çok önemli bir noktada olan kadın çalışanlarımızla sürekli ve kesintisiz iletişim kurarak, iletişim hedeflerimize de ulaşmayı amaçlıyoruz. Lansmanı yapılmadan önce ilk olarak sizlerle paylaştığım Kelebeğin Dünyası projesi ile ilgili tüm gelişmeleri, önümüzdeki aylarda da aktarmaya devam edeceğim. Proje kapsamında yaptıklarımızı, yaşadığımız zorlukları, gelen geri bildirimleri ve yaptığımız ölçümlemeleri de bu satırlara taşıyarak iletişim çalışmalarının, uygulama aşamasına da sizleri tanık etmek  istiyorum...  Çünkü biliyorum ki; bilgi  ve tecrübeler başkaları ile paylaşıldıkça onlara farklı bir pencere açtıkça anlam kazanıyor ve gerçek değerini buluyor...

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları