Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Motivasyon Kaynağı Sosyal Kulüpler

12 Temmuz 2013 , Cuma 08:21
Motivasyon Kaynağı Sosyal Kulüpler
dilekc69@gmail.com

Artık çalışanları en az para kadar iş ortamları, oradaki insanlar, sosyalleşmek, paylaşmak, kaynaşmak da yakından ilgilendiriyor.  Özellikle Gezi olayları nedeniyle şu günlerde adından çokça bahsettiğimiz Y kuşağı, iş yerini  çalışmanın dışında eğlendiği, bir şeyler öğrendiği bir yer olarak da görmek istiyor. Bu nedenle artık bir çok firma  farklı uygulamalarla çalışanlarının bu konudaki taleplerine  de  cevap vermenin yollarını arıyor.

Örneğin biz Yeşim Tekstil‘de bu konuyu Kurumsal İletişim Departmanı’na bağlı olarak çalışan sosyal kulüpler aracılığı ile çözdük. Tekstil emeğin yoğun olduğu bir sektör ve Yeşim Tekstil de “Önce İnsan” sloganıyla insan odaklı iletişim stratejileri oluşturan ve çalışanını merkeze koyarak iç yapılanma oluşturmuş bir firma. Kurumsal İletişim Departmanımız  çalışanlara vizyon kazandırmaya yönelik yaptığı organizasyonları ve sosyal faaliyetleri yine çalışanların gönüllü olarak yer aldığı sosyal kulüpler aracılığı  ile yapıyor.

Kurduğumuz bu kulüplerle, çalışanlarımızın olan bitenin bir parçası olmalarını  ve organizasyonlarda  sadece katılımcı ve seyirci olarak değil, oyuncu olarak da yer almalarını hedefliyoruz. Farklı departmanlarda çalışan arkadaşlarımızın kendi ilgi alanlarına göre katıldıkları bu kulüplerde her kulüp kendine tamamiyle gönüllük esasıyla görev alacak bir lider seçiyor. Tüm kulüp liderlerine de Kurumsal İletişim Departmanı’ndan bir arkadaşımız Kulüp Koordinatörü olarak liderlik ediyor.

Kulüpler tüm çalışmalarını Kurumsal İletişim Departmanı’nın koordinasyonuyla firmanın “Önce İnsan” anlayışına ve vizyonuna paralel olarak hayata geçiriyorlar. Bu doğrultuda firma bünyesinde kişilerin ilgi alanlarına ve beklentilerine yönelik olarak çeşitli organizasyonlar ve söyleşi günleri gerçekleştiriliyor. Tüm yapılacak aktivitelerin o yıl ki iletişim hedefleri ile paralel olmasına dikkat ediliyor. Böylelikle kulüplerin yaptığı etkinliklerle de iç iletişimde önemli olan mesajlar  bir kez daha verilerek, iletişimin etkinliği arttırılıyor.

Farklı departmanlarda çalışan kişilere iş dışında farklı alanlarda kendini ifade etme fırsatı veren bu sistem çalışanlarda firma  bağlılığını da arttırıyor. Tüm yapılan çalışmalar ve organizasyonlar ise her gün güncellediğimiz firma içi portalımızda,  sadece çalışanlarımıza dağıtılan iç bültenimizde, yine çalışanlarımız dahil olmak üzere iş dünyasından 8000 kişiye ulaştırdığımız Önce İnsan dergimizde ve Facebook sayfalarımızda geniş bir kitle ile paylaşılarak yaygınlaştırılıyor.

Bu kulüpler ve yürüttükleri çalışmalara gelince;

Kadın–Çocuk Kulübü: Çalışan kadınlar ve çocukları için seminer, sinema, eğlenceli gezi ve  aktiviteler düzenliyor. Ayrıca kurum içi portaldaki sayfasında pratik yemek tarifleri ve faydalı bilgiler yayınlıyor, kadınlar matinesi düzenliyor. Firma içindeki kreş de bu kulübün özel ilgi alanında. Kreşteki çocuklara yönelik  de birçok aktivite yapıyor.

Spor Kulübü: Çalışanlara yönelik futbol, bowling, satranç, masa tenisi turnuvaları vb. sportif aktiviteler organize ediyor. Büyük spor organizasyonlarına katılım için üyelerine yönelik fırsatlar sağlıyor.

İnovasyon ve Teknoloji Kulübü: İki ayda bir teknolojideki son inovatif haberlerin yer aldığı bir e-bülten hazırlayıp yayınlıyor, kendi alanıyla ilgili Türkiye’de yaptığı inovatif çalışmalarla tanınan kişileri firmaya konuşmacı olarak davet edip, çalışanlarla buluşturuyor.

Sosyal  Sorumluluk ve Çevre Kulübü: Firmanın sosyal sorumluluk çalışmalarına paralel organizasyonlar yapıyor. Bugüne kadar firmanın Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte yürüttüğü TEV Şükrü Şankaya eğitim bursu için birçok farklı projeye imza attı ve yardım topladı. Sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler yaparak gönüllülük bilincini yaygınlaştırmaya ve bu konuda çalışanlarda farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Gezi Eğlence Kültür Sanat Kulübü: Geziler, geceler düzenliyor. Bursa’daki eğlence mekanlarından konserlerden çalışanlara özel indirimler alıyor. Kitap imzalama, söyleşi günleri düzenliyor.

Fütüristler Kulübü: Fütürizme ilgi duyanları bu konuda bilgilendirip, genel olarak çalışanları da bu konuyla ilgili eğiterek vizyon veriyor. Türkiye’nin özel sektördeki ilk Fütürist Kulübü olma özelliğini taşıyor. Türkiye Fütüristler Derneği’nin çalışmalarını yakından takip ediyor. 2 ayda bir e-bülten çıkarıyor ve bu konuda söz sahibi kişileri Yeşim’e davet ederek çalışanlarla buluşturuyor.

Pozitif Düşünce Kulübü: Kişileri pozitif düşünmeye sevketmeye ve bunu başarabilmeleri için metodlar öğretmeye çalışan bir kulüp. Bugüne kadar pozitif düşünme metodları ile ilgili farklı alanlardan birçok konuşmacıyı konuk etti. Öğle tatillerinde çalışanlara zaman zaman meditasyon çalışmaları bile yaptırıyor. Her Pazartesi sabahı tüm çalışanlara kişiyi pozitif düşünmeye ve olumlama yapmaya yönelten kısa hikayeler veya yazılar içeren mailler atıyor. Pozitif düşünceyi sürekli gündemde tutuyor.

Moda Kulübü
Kulüp üyeleri sadece sektörel anlamda modayı değil, hayatın her alanındaki moda akımlarını takip ediyor ve Yeşim çalışanlarını ünlü tasarımcılarla buluşturuyor. Her ay firmada ayın stil sahibi elemanını seçerek, firmanın iç bülteninde kendisi ile röportaj yapıyor.

Tüm bu kulüplerle biz Yeşim’de güzel bir sinerji yakaladık. Sizlere de esin kaynağı olması amacıyla paylaştığım bu uygulamaların bir kısmını, tamamını veya benzerlerini hayata geçirerek siz de çalışanlarınızın motivasyonlarında önemli adımlar atıp, fark yaratabilirsiniz.  

Motivasyonla dolu günler dilerim...

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları