Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Işık yılıyla buluşalım

13 Ocak 2015 , Salı 12:45
Işık yılıyla buluşalım
dilekc69@gmail.com

2015 tüm dünyada Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Işık Yılı” olarak da kabul edildi. Bu kapsamda tüm dünyada aydınlatma, ışığın önemi ve ışık kirliliği konularında farkındalık yaratılması hedefleniyor. Bu yıl küresel bilinçlenmeyi desteklemek, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve çözümler sunmak, enerji, eğitim, tarım ve sağlık alanlarında ışık bazlı teknolojilerin önemini vurgulamak üzere bir takım çalışmalar yapılacak. Toplumsal ve siyasal alanlar başta olmak üzere modern dünyada, ışığın önemli rolünün anlaşılması için bir çok etkinlik gerçekleştirilecek. Kısacası 2015 Işık Yılı, küresel olarak bu alanda farkındalığımızı arttırmak için eşsiz  fırsatlar yaratacak bizlere.

Görünen o ki aydınlanma çağının önemli düşünürlerinden Voltaire’in dediği gibi “Işık, biraz daha ışık...“ diyerek bu yıl sürdürülebilirlik çerçevesinde bu konuya odaklanan çalışmalarla daha fazla karşılaşacağız. 2015 Uluslararası Işık Yılı boyunca UNESCO, bilimsel dernekler ve sendikalar, eğitim ve araştırma kurumları, teknoloji platformları, kar amacı gütmeyen organizasyonlar, özel sektör gibi birçok değişik kurumların biraraya getirilerek, ışık ve ışık uygulamalarının desteklenmesini planlanlıyor. Biz iletişimciler de bu süreçte temsil ettiğimiz firmaların sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda bu konuyu ön plana çıkaracak projeleri hayata geçirerek, ışığın önemine dikkat çekebiliriz. Böylelikle  bütünün bir parçası olarak, sürdürülebilirlik konusunda üstümüze düşeni yaparak bu konudaki farkındalığı arttırabiliriz.  

Işığın sürdürülebilirlik ve dünyamızın devamı için büyük bir öneminin olmasının yanısıra önümüzü aydınlatarak bize yol göstermesi ile de ayrı bir önemi var hayatımızda. Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde ışık geleceğe dair umudu da simgeliyor bizlere. Her ışık umuttur hayat için. Işık yoksa karanlık ve belirsizlikler vardır.  Işık aydınlanmanın, aydınlatmanın da sembolüdür aynı zamanda.

Rüzgarı ‘sevgi’ olan, bilgisiyle ve düşünceleriyle  etrafını aydınlatan, etrafına ışık saçan insanlarla yol alırız bu dünyada.  Işıkla bilgisizlikten, bağnazlıktan kurtulur, etrafımıza ışık veririz. Aydınlanıyor ve aydınlatıyorsak da kalabalıklaşırız. Kalabalıklaştıkça geleceğe daha güvenli ve emin adımlarla ilerleriz.

Sevginin egemen olduğu, umut ve barışla aydınlanan yeryüzünde sevgi ekip, sevgi göreceğiniz aydınlatıp, aydınlanarak yolunuzu bulacağınız, ışık saçacağınız  mutlu bir yıl dilerim.

2015 ışık olsun hepimize...

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları