Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Siz gülümseyin, hayat da size gülümsesin

6 Eylül 2012 , Perşembe 09:29
Siz gülümseyin, hayat da size gülümsesin
dilekc69@gmail.com

Son dönemlerde gülümsemenin, içten bir selam vermenin ya da dostça bir bakışla bir kaç kelime etmenin insanlar üzerinde ne kadar  olumlu bir etkisi olduğunu unutuyoruz galiba. Özellikle metropollerde yaşayan bir çok insan çevresindekilerle iletişime girmemek için adeta yüzlerce bahane yaratıyor kendine.  Zaten hepimiz çok yoğunuz. Sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz. Bir de bu zamansızlıkta bunun için mi vakit kaybedeceğiz düşüncesi, ilgisizlik, reddedilme korkusu, hata yapma, bilinmeyenden korkma ya da daha çok sanal ortamda olmayı tercih etme hep bu iletişimsizlik için bir zemin hazırlıyor bizlere.

Gittikçe asosyal olmaya başladık. Karşı komşumuzu hatta bizimle aynı şirkette, aynı katta çalışanı bile tanımıyoruz ya da tanımak istemiyoruz.  Artan rekabet nedeniyle her geçen gün kendi kişisel çıkarlarımıza daha fazla odaklanıp, bireyselleşmeye başladık.  Çoğu zaman en başarılı olmak ve diğerlerinden daha iyi olmak adına çevremizdekilerin ne hissettiğine önem vermiyoruz. Sözlerimizle tavırlarımızla birlikte çalıştığımız insanları kırabiliyoruz.  Belki  bu şekilde iş dünyasında geçici başarılar elde ederek küçük mutluluklar yaşıyoruz ama uzun vadede özümüzü, değerlerimizi kaybetmenin maliyeti bizim için çok daha ağır oluyor. Günümüzde başarılı ama mutsuz ve yalnız bir çok insan  var çevremizde.  Bu yüzden eskisinden daha çok depresyondayız ve kazandığımız paraların bir kısmını  psikologlara veriyoruz.

Kısacası gülümsemeyi, nezaketi, iletişimi unutmak bize çok şey kaybettiriyor aslında.  Oysa insanlarla nasıl konuştuğumuz, onlara nasıl cevap verdiğimiz, nasıl tokalaştığınız, toplantılarda, iş yemeklerinde insanlara nasıl davrandığımız  kişisel imajımızı da  oluşturuyor aynı zamanda.

İnsanlara karşı gerçek bir gülümseme ve samimi bir ilgi ile atacağımız bir adımla, başta kendi hayatımızda olmak üzere bir çok insanın hayatında önemli farklar yaratabiliriz aslında. Bu vesileyle bu konuyla ilgili çok beğendiğim küçük bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 

KÜÇÜK BİR TEBESSÜM

Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi.

Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu. Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı.

Hemen bir not yazdı, yolladı. Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflendi ki, her öğlen yemek yediği lokantada garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı.

Garson kız ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Akşam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı.

Fakir adam öyle ama öyle minnettar oldu ki... İki gündür boğazından aşağı lokma geçmemişti. Karnını doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki tek odasının yolunu ıslık çalarak tuttu. Öyle neşeliydi ki, bir saçak altında titreşen köpek yavrusunu görünce, kucağına alıverdi.

Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada sabaha kadar koşuşturdu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı.

Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar. Bütün bunların hepsi, beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir tebessümün sonucuydu.

Evet bu hikaye aslında konuyu ne kadar güzel özetliyor değil mi? İletişimin temelinde önemli bir yeri olan küçük bir tebessümün insan hayatında ne büyük farklar yaratacağını gösteriyor bizlere.

Kısacası kendiniz için, insanlar için siz gülümseyin, hayat da size gülümsesin....

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları