Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

"Kadın değişirse, toplum değişir"

10 Ağustos 2015 , Pazartesi 08:51
"Kadın değişirse, toplum değişir"
dilekc69@gmail.com

Bu satırlar aracılığı ile 2013 yılının Kasım ayında “Bir iç iletişim hikayesi başlıyor...” başlıklı yazımı sizinle paylaşmış ve o tarihlerde Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü olarak birlikte hayata geçirdiğimiz  Kelebeğin Dünyası projesi ile ilgili sizlere bilgiler vermiştim.
 
O günden bu yana aradan geçen neredeyse iki yıllık zamanda ciddi bir yol katettik. Sevgi ve umutla düşlediğimiz, her aşamasında heyecan duyup ulaşmak için var gücümüzle çalıştığımız projemiz için bir hayalimiz gerçek oldu. Yeşimli kadınlar için hayata geçirdiğimiz “Kelebeğin Dünyası” projesi, Soroptimist International Europe (Soroptimist Avrupa Federasyonu) Eylem Fonu’ndan 5 bin Euro fon almaya hak kazandı.
 
 
“Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile hayata geçirdiğimiz bu projede; Yeşim’deki kadın çalışanlara sağlık, hukuk ve aile/kişisel gelişim konularında bir farkındalık yaratmak üzere bir çok çalışmalar yaptık. 
 
Projemiz geçtiğimiz Şubat ayında, proje ortağımız olan Uludağ Soroptimist Kulübü tarafından Türkiye Soroptimist Kulüpleri  Federasyonu’na yollandı ve hibe fonuna başvurmak üzere Türkiye’deki diğer projelerle yarıştı. Burada yapılan değerlendirmede “Kelebeğin Dünyası” sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve gelişimlerini desteklemesi yönleriyle öne çıkarak Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. 
 
Her ülkeyi temsilen sadece bir projenin katılabildiği Soroptimist Avrupa Federasyonu Eylem Fonu’nun yaptığı değerlendirme sonrasında ise 45 bin Euro’luk fon, Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerden seçilen projelerin de yer aldığı 12 proje arasında paylaştırıldı. Bu paylaşımda ise Kelebeğin Dünyası projesi 12 proje arasında 5 bin Euro ile en yüksek fonu almaya hak kazanan üç projeden biri oldu. Eylül ayında resmi olarak alacağımız bu fon, bundan sonraki dönemde sadece Yeşimli kadınların değil, tüm kadınların farkındalıklarını arttırmaya yönelik tanıtım çalışmalarında ve etkinliklerde kullanılacak.
 
Genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmek, statülerini yükseltmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte hayata geçirilen proje; kadınların çocuğuna, eşine, ailesine yön verip, toplumun temelini oluşturmasından yola çıkılarak “Kadın gelişirse, toplum gelişir” düşüncesiyle hazırlandı. “Kelebeğin Dünyası” ismi ise Edward N. Lorenz’in “kelebek etkisi” kuramında belirttiği “kelebeklerin minik kanat çırpışları ile küçük adımlarla zaman içinde her şeyi değiştirebileceğinden” esinlenerek verildi.
 
Proje çerçevesinde şimdiye kadar kadınların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda, 35 farklı uzman tarafından toplam 66 saat süren, 2.234 kadın çalışanın katıldığı eğitimler düzenlendi. Ayrıca Yeşimli kadın çalışanlara konusunda uzman kişiler  tarafından toplam 73 saat gönüllü danışmanlık hizmeti verildi. 547  kadın bu ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlandı.
 
 
Proje kapsamında yürütülen Sağlıklı Yaşam kampanyasında ise diyetisyenden ücretsiz danışmanlık alan 30 kadın toplamda 170 kg verdi. Proje başlangıcından bu yana yapılan çalışmaları içeren 10 e-bülten, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı. 
 
Tüm bu haberlere https://www.facebook.com/kelebegindunyasi2013?fref=ts  adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Proje dahilinde Yeşim Tekstil’de yalnızca kadınlara tahsis edilen bir de oda oluşturuldu ve bu odada bir araya gelen Yeşimli kadınlar bir yandan  bire bir danışmanlık görüşmelerini yaparken diğer yandan da ilgi ve istekleri doğrultusunda çeşitli workshop’larda buluştular.
 
 
Kelebeğin Dünyası projesi önümüzdeki Kasım ayından itibaren ise bambaşka bir boyut kazanacak ve Yeşimli kadınların yanı sıra Yeşim dışındaki kadınlar için de umut olmaya başlayacak. Kozadan çıkan kelebekler, artık yeni çiçeklere yönelerek onların hayatına da dokunacaklar. 
 
Kelebeklerin heyecan verici yolculuğu ile ilgili nice güzel haberlerde birlikte olmak dileğiyle...
 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları