Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Sosyal medyada Kişisel PR yapmak gerekli mi?

14 Ekim 2014 , Salı 14:15
Sosyal medyada Kişisel PR yapmak gerekli mi?
dilekc69@gmail.com

Bu soruya bir iletişimci olarak hayır cevabı vermek elbette mümkün değil. Kişilerin kendi kişisel tanıtımlarını, PR’larını yapmaları günümüzde eskisinden çok daha önemli hale geldi. Bir tıkla her türlü bilgiye, kişiye ulaşabildiğimiz çağımızda diğer insanlar arasından sıyrılarak tercih edilir ve aranan biri  olabilmenin yolu kendimizi doğru ve iyi anlatmaktan ve kişisel PR’ımızı iyi yönetmekten geçiyor. 
 
Kişisel imaj oluşturmanın özü, bizimle aynı işi yapan sayısız insan içinde, projektörün bize çevrilmesini sağlayarak öne çıkmayı başarabilmek. Elbette bunu yapabilmek için de ışığın altında parlayacak kadar aydınlık bir kariyere ve alt yapıya ihtiyacımız var. Kendimizi ve kariyerimizi konumlandırırken ölçüyü kaçırmamak, var olanı abartmamak, dürüst olmak, samimiyeti kaybetmemek çıkış noktası olmalı. 
 
Gelişen teknoloji ve internet kullanımının çok seçenekli hale geldiği bu dönemde sosyal medya kullanımı “kişisel pr çalışması nasıl yapılır” sorusunun da en güzel cevabı aynı zamanda. Teknolojik gelişmeler paralelinde giderek artan kullanıcı sayısı ve her an her yerde farklı ağlar üzerinde paylaşımlar yapabilmek sosyal medya üzerinde imaj oluşturmamızı kolaylaştırdı. Ancak bu kanallarla bize ulaşan inanılmaz bir bilgi çöplüğü de var. Artık herkes sosyal medyada kısa bir süreliğine dahi olsa ünlü olabiliyor. Önemli olan bu imajı doğru bir şekilde, abartmadan olduğu gibi yansıtarak sürekli kılmak ve devamını getirebilmek.
 
Bunun için de her şeyden önce bir plan yaparak yol haritasını belirlemek gerekiyor. Sosyal medyada hangi paylaşımlarla, ne kadar arayla yer alacağız? Yazım dilimiz ne olacak? Esprili mi? Mesafeli mi? (Ki bu sosya lmedyanın ruhuna da ters) Sadece düşüncelerimizi mi yoksa duygularımızı da paylaşacak mıyız? Benim kişisel önerim sosyal medyad aplanlı olsa da samimi, duygulara dokunan ve karşıdakinin de işine yarayan içerikleri paylaşmak ve farkındalık yaratmak.
 
Ayrıca sosyal medyada paylaşım yaparken sizi farklılaştırarak, diğerlerinden ayırabilecek özelliklerinizi belirlemek ve paylaşımlarınızda bunlara öncelik vermek de Kişisel PR’ınız için olumlu bir adım olacaktır. 
 
Diğer yandan sosyal medya üzerinde yazdıklarınızın daha sonra sizin önünüze bir şekilde gelebileceğini düşünerek paylaşım yapmadan önce son bir kez daha yazdıklarınızı kendi süzgecinizden geçirmenizde fayda var.Anlık duygularınızla  paylaştığınız içerikler her zaman kişisel olarak sizi yansıtmayabilir.  
 
İlgi alanlarınız ile alakalı bilginizi ve deneyimlerinizi daha çok insanla paylaşmak, sizi görüşüne daha çok başvurulan biri haline getirecektir. Ancak görüşlerinizi mümkün olduğunca kısa ve öz cümlelerle paylaşmak takip edilmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca kendinizle ilgili kişisel tüm bilgilerinizi girmeniz de size duyulan güveni artıracak ve size itibar kazandıracaktır.
 
Listenizdeki insanların paylaşımlarına yorum yapmak ve görüş bildirmek sosyal medyada benzer ilgi alanına, aynı görüşe, aynı mesleğe sahip olan tanımadığınız insanlarla da iletişime geçmenize de yardımcı olacaktır. Sahip olduğunuz bu sosyal ortam, sizin tanınmanıza ve kişisel markalaşma adına başarılı sonuçlar almanıza kolaylık sağlayacaktır.
 
Sonuç olarak sosyal medyada aktif olmanız çalışmalarınızı geniş kitlelere duyurmanız anlamına da geliyor. Bu durum size kişisel bir pazarlama gücü de sağlar.Dolayısıyla doğru yapılan “Sosyal Medya ile Kişisel PR Çalışması “ size her zaman avantaj olarak geri dönecektir.
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları