Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Mutluluk nedir?

11 Ocak 2016 , Pazartesi 10:21
Mutluluk nedir?
dilekc69@gmail.com

Hayallerimiz, hedeflerimiz  gerçekleştirebildiklerimiz ya da gerçekleştiremediklerimizle birlikte 2015 yılını bitirdik. Her biten yılın ardından bir çoğumuz mutlaka bir yılın muhasebesini yapar, geçen yılı artısı ve eksisi ile değerlendiririz. Bir yandan o yıla ait bizi mutlu hissettiren anıları ve başarılı olduğumuz, ulaştığımız hedefleri gözden geçirirken bir yandan da bir yıl boyunca hayatımızda olan negatif durumları, olumsuz gelişmeleri masaya yatırırız. Hayatımızı sorgulamak, durup geriye bakmak, değerlendirmek sonra da yüzümüzü geleceğe dönerek geçmişten edindiğimiz tecrübelerle birlikte ileriye gitme isteği, her yeni yıla girişte tekrar eder durur hayatımızda.  
 
Tüm bu değerlendirmeler daha iyi bir hayat yaşamak, mutlu olmak için yapılır. Genelde birçoğumuz iyi bir hayatı, başarılı bir kariyerle, sahip olduklarımızla ve elde ettiklerimizle ölçme eğilimindeyiz. Bu bakış açısıyla aslında sadece maddi kazançlarımızı ve iş yaşamımızdaki unvanlarımızı
değerlendirmiş oluyoruz. Bunlar önemlidir ama iyi bir hayatın, hayattaki başarının tek ölçütü değildir. Eğer öyle olsaydı hayat son derece sığ ve yaşamaya değmeyecek olurdu kuşkusuz. Belirli bir gelirin altında olmak hiç kuşkusuz yaşamı devam ettirmek için sıkıntı yaratır ama bu gelirin üzerine çıkıldığında veya kariyer basamaklarında hızla ilerlendiğinde mutluluk da garanti değildir. 
Mutluluk gelirden, statüden  başka “şeylere” bağlıdır.  Hayatta her şey dengeli olduğu sürece anlamlıdır. İyi bir yaşam için ise hayatta nelerin değerli olduğunu saptamak başlangıç noktasıdır. Değerlerimizi ve önceliklerimizi ne kadar iyi belirlersek attığımız her adım, aldığımız her karar bizi hedeflerimize ve buna bağlı olarak da mutluluğa yaklaştırır. Bir yandan kariyer yolculuğumuza devam ederken, birey olarak içinde yaşadığımız dünyaya ve topluma karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek hayatımızı daha anlamlı hale getirecektir. Önemli olan fark yaratarak, farklılaşarak hayatın içinde anlamlı bir yerde olmak... 
 
İnsana mutluluk veren şeyler kişiden kişiye değişse de benim için; ailemle birlikte olmak, öğrenmek, sorumluluk almak, üretmek, başkalarının yaşamına dokunmak, katkıda bulunmak ve bu yaptıklarımdan ötürü takdir görmektir mutluluk...  Bunun için bu yıl da yapacaklarımın listesini bir kez daha hazırladım. Çünkü hedeflere, hayallere ulaşmanın bir yolunun da onları tanımlayıp, yazmak olduğuna inanıyorum. Düşüncelerden çıkarıp duyguların içine taşıyarak kelimelere, kavramlara dökerek yazılı hale getirmek, istediğin noktaya  ulaşmak için en önemli adım bence. 
Önümüzdeki yıl yazılı hale getirdiğim bu hedefleri, 2016 yılının sonlarında tekrar değerlendireceğim. Umarım  hayatın içinde daha anlamlı bir yerde olma konusunda bu yıl, bir önceki yıla göre daha önemli adımlar atmış olurum. Bu vesile ile sizlere de hayatınızdaki değerlerinizi kendinize pusula alıp, hayatın içindeki durduğunuz yeri anlamlı kılacağınız mutlu bir yıl diliyorum.  
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları