Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Google’la hayat oh ne rahat!

6 Mart 2013 , Çarşamba 15:20
Google’la hayat oh ne rahat!
dilekc69@gmail.com

 

Günümüzde insanların internet üzerinden en çok yararlandığı kaynakların başında hiç kuşkusuz Google geliyor. Google artık iletişimciler için de vazgeçilmezler  arasında yer alıyor. Bizler her gün hiç duymadığımız, keşfetmediğimiz yeni özelliklerini  öğreniyor, onu iş hayatımızda da etkin olarak kullanıyoruz. Peki bir iletişimci Google’dan nasıl en üst düzeyde faydalanabilir? Google aracılığı ile neler yapar, işine nasıl artı değer katar?

Hiç kuşkusuz hepimizin bu konu ile ilgili bildikleri var. Belki sizler de bu güne kadar Google’ın bir çok özelliğini keşfettiniz ve bunları hali hazırda kullanıyorsunuz zaten. Belki de bazı bilgileri bu yazı ile birlikte ilk defa duyacaksınız. Bu satırlar aracılığı sizlerle Google ile ilgili derlediğim  tablet  bilgileri bir bütün olarak paylaşmak istiyorum. Çünkü bu konuda öğreneceğiniz ufacık yeni bir bilginin dahi  sizi farklılaştırarak, rekabette bir adım öteye taşıyacağına inanıyorum. O halde iletişimcinin işini kolaylaştıracak Google uygulamaları neler, gelin birlikte bir bakalım.

Google Insights

Türkiye'deki, dünyadaki arama trendlerini veya herhangi bir konudaki arama sonuçlarının trendlerini Google'da “Google Insights” yazarak girdiğiniz sayfadan detaylı olarak görebileceğinizi biliyor musunuz? Ücretsiz olan bu uygulama aranma oranlarının öğrenilmesini amaçlıyor ve bunu ülkelere göre ve yıllara göre gösteriyor. Yani en çok hangi ülkelerde bu kelimeler aranmış ve hangi yıllarda en çok ilgi görmüş,  insanların en çok aradıkları kelimeler neler?  Bütün bunları bizimle paylaşıyor. Bu uygulama ile en trend olan konuları görmek mümkün.

Google Alerts

İşte ücretsiz bir hizmet daha... Benim en çok kullandığım uygulamalardan biri.  Google Alerts aslında arama motoru mantığında çalışan bir haber servisi uygulaması. Bu uygulamadan yararlanmak  için tek yapmanız gereken http://www.google.com.tr/alerts internet sayfasına girmek. İlk önce Google hesabınız yoksa bir hesap açarak giriş yapıyorsunuz. Daha sonra Create a Google Alert kısmından aramak istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz, seçeneklerinizi belirleyip e-posta adresinizi girdikten sonra ise tek yapacağınız şey beklemek. Google Alerts size kendi belirlediğiniz süreler dahilinde otomatik olarak araştırma yaparak  aranmasını istediğiniz kelime ile ilgili yazılanlar hakkında tek tek haber veriyor. Böylelikle takip etmek istediğiniz konu ile ilgili internete düşen bir bilgiyi anında öğrenme şansınız oluyor.

Google Analytics

Reklamlarınızın yatırım getirisini ölçmenize ve ayrıca Flash, video ve sosyal ağ siteleriniz ile uygulamalarınızı izlemenize olanak tanıyan bir uygulama. Takip ettiğiniz sitelere günlük, aylık kaç kişi giriyor bilgisini öğrenebileceğimiz bu uygulama için tek yapmanız gereken http://www.google.com/analytics/ adresine girerek bir hesap oluşturup,  kod almak. Aldığınız o kodu web sitenizin içine gömüp bilgileri takip etmeye başlayabiliyorsunuz.

Google Analytics, bir web sitesine gelen tüm trafiği izleyen bir araç. Size sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, kaç sayfa görüntülediklerini, sitenizde ne kadar kaldıklarını ve hatta sayfaları hangi sırayla görüntülediklerini bildiriyor. Ücretsiz olarak alacağınız bu hizmetle sitenizi daha etkin hale getirebilirsiniz.

Google Adwords

Google aramalarında daha yukarılarda görünebilmek için paralı olarak yararlanılan bu  uygulamayla Google'ın çevrimiçi reklamcılık programını kullanarak yeni müşterilere ulaşabilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz. Adwords'te, reklamınızın nerede görüntüleneceğini seçebilir, sizin için uygun olan bir bütçe belirleyebilir ve reklamınızın etkisini kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Google Haberler

İşte Google’ın en çok hoşuma giden bir diğer özelliği de adından da anlaşılabileceği üzere bir haber merkezi diyebileceğimiz Google Haberler. Bu site internetteki haber sunan yüzlerce farklı web sitesinde yer alan haberleri derliyor. Aynı konu üzerine yazılan haberleri ortak başlık altında yer vererek hem okumayı kolaylaştırıyor hem de bir habere birkaç farklı yorumla, farklı açılardan, farklı dillerden bakmayı sağlıyor. Ayrıca bu site haberleri kişiselleştirerek ilgi alanınıza göre size seçme özgürlüğünü de tanıyor.

Kısacası Google Haberler linkinden ulaşabileceğiniz bu servis, ilgilendiğiniz konudaki  haberlere ulaşmak için gayet güzel bir seçenek ve deneyim. İngilizce haberlere ise http://news.google.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları