Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
FARK YARATMAK

Hikayelerimizle varız

15 Haziran 2017 , Perşembe 10:15
Hikayelerimizle varız
dilekc69@gmail.com

Hikaye anlatımı, hikaye anlatıcılığı özellikle son yıllarda gündemde olan bir konu. Markaların, firmaların, STK’ların etkili mesajlar vermesinde son derece önemli bir fonksiyonu olan hikayeler, iletişimcilerin de işlerini yaparken kullanacağı en önemli enstrümanlardan biri aslında. İster iletişim kurmak, ister temsil ettiğiniz kurumu ve markayı anlatmak için olsun, mutlaka insanları harekete geçirmek için etkileyici bir hikaye anlatmanız gerekiyor. Temsil ettiğiniz kurumu hitap ettiğiniz kitleye hikayelerle anlatmak, etkili mesajlar vermek ve fark yaratmak için de son derece önemli. Çünkü hikayeniz yoksa sizi kimse dinlemez. Dinlemezlerse vermek istediğiniz mesajı anlamazlar. Anlamazlar ise de iletişim hedeflerinize ulaşmanız imkansız olur.

İnsanları belli değerler etrafında toplayan, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa aktarılan hikayesi olan kurumlar uzun yıllar varlıklarını sürdürür, insanların gönüllerindeki yerini korurlar. Her marka, firma hatta STK’lar insana bir vaatte bulunur. Bu vaatle birlikte karşısındakine bir hayal kurdurur. Bu hayal aslında o firmanın kendi iç dinamikleri ve değerleri ile oluşturduğu kendi hikayesidir. İnsanlar bu hikayeyi alıp kişiselleştirdiğinde, büyük resimle bağlantı kurup anlamlandırdığında artık o kurumu daha yakından anlayabilir. Kurumlar da böylelikle bu güçten yola çıkarak varlıklarını daha kalıcı ve etkili bir şekle büründürebilirler.

İçinde yaşadığımız dünyayı duyularımız aracılığı ile anlar, kendi içimizde anlamlandırırız. Duyular dünyayı anlama aracıdır. Bu nedenle her anlatmak istediğimiz şey için merkeze insanı koyup, anlatmak istediğimiz konuyu hikayeleştirebilirsek mesajlarımızı daha net ve kalıcı bir şekilde ulaştırabiliriz. Bir konu hikayeler aracılığı ile anlatıldığında görüntüler, sesler kokular ve tatlar daha net hissedilir ve tüm duyular iç dünyamızda sembolleştirilir. Vermek istediğimiz mesajı bir kahraman ve etrafındaki olaylarla birlikte aktardığımızda sosyal bir çerçeve içine oturtmuş oluyoruz. Bu da öğrenme ve algılamayı hızlandırıyor ve kalıcı yapıyor.

İşte bu nedenle olsa gerek artık birçok kurum bu konuya dikkat çekmek üzere birtakım organizasyonlar yapıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde TÜSİAD, Global Compact Türkiye ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen SÜR 2017 konferansı sürdürülebilirlik alanında ilham veren iş, spor ve sanat dünyası temsilcilerinin hikayelerini katılımcılarla buluşturdu. 23 Mayıs’ta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansta uzun yıllardan bu yana iletişim çalışmalarını yürüttüğüm Yeşim Tekstil’de sürdürülebilirlik hikayesini anlatmak üzere seçilen beş firmadan biri oldu. Organizasyonda toplumsal cinsiyet eşitliği kategorisinde 2013 yılından bu yana Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile yürüttüğümüz “Kelebeğin Dünyası” projesi ile yer aldık. Projeden faydalanan kadınlardan biri olan Kesim Operatörü Emine Yazbahar ve projenin yürütücülerinden Kurumsal İletişim Uzmanı Meral Aydın Yıldırım “1+1 2’den Büyüktür” başlığı ile Yeşim’i temsilen bir konuşma yaptılar.

Proje sürecinde yaşadıklarını ve duygularını kendi hayatları içindeki örneklerle birleştirerek anlatan bu iki arkadaşımızın konuşmaları tamamlandığında salondaki seyircilerin büyük bölümü duygu yoğunluğuyla gözleri yaşlı bir şekilde arkadaşlarımızı alkışladılar. Böylelikle bir kez daha gördük ki eğer hikayeniz içinde bulunduğunuz kültürü iyi özümsemiş, o kültür kodlarına göre düzenlenmiş, içinde bulunduğu hedef kitlenin anlamlandıracağı sembolik ögelere sahip ise karşısındaki kişilere dokunuyor ve daha kalıcı bir etki yaratıyor. Hele bir de hikayeyi anlatan kişiler bunu yaparken kendi gönüllerini ve içtenliklerini ortaya koymuşlar ise bu kişilerin dinleyicisini etkilememesi mümkün değil.

Uzun yıllardan bu yana “Önce İnsan” sloganı ile anlattığımız onlarca hikayeden biri olan “1+1 2’den Büyüktür” başlığı ile anlatılan hikayemizi sizler de buradan izleyebilirsiniz.

Sözün özü; hikayeler insanları belli değerler etrafında toplar ve birbirine bağlar. Bu yüzden biz iletişimcilerin, iletişim hedeflerimize varmak için hem hikayeleri ortaya çıkarmamız hem de onların doğru kişiler tarafından anlatılmasını sağlamamız gerekiyor.
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları