Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
STRATEJİ

İş Yapış Biçimi

28 Şubat 2018 , Çarşamba 09:46
İş Yapış Biçimi
hakan@senbir.gs

İş yapış biçimi bağlayıcıdır.  Şöyle ki, bugüne dek işimizi büyüten iş yapış biçimi, bundan sonra da büyütecek anlamına gelmediği gibi, tam tersi etki ile başarısızlığın yegane sebebi bile olabilir.

İş yapış biçimleri coğrafyadan coğrafyaya değişkenlik gösterebilir. Her coğrafyanın kendisine has olan ve bir işi başarılı kılarken birer varlık olarak kabul edilebilecek özellikleri vardır. Bu varlıklar o coğrafyada iş yapabilmenin kültür kodlarının birer parçasıdır. Bu kültür kodlarına sahip olmadan o coğrafyada başarıyla iş yapmak mümkün değildir.

Ancak bu gerçek, bir coğrafyada iş yapış biçimine yönelik olarak oluşmuş olan her varlığın sürdürülebilir olacağı anlamına gelmez. Çünkü bazı konular evrensel doğrular üzerine oturur ve coğrafyadan coğrafyaya değişkenlik göstermezler.

Bu ayki yazımda, bugüne dek Türkiye ve farklı ülkelerde yaşadığım iş deneyimlerine dayanarak evrensel bağlamda anlam ifade eden varlıklara örnekler vermek istiyorum.

Bu varlıkların başında verilen sözlerin tutulması gelmektedir. Dünyanın her coğrafyasında verilen sözlerin yerine getirilmesi, profesyonel düzeyde iş yapan her kurumun dikkat ettiği bir davranış şeklidir. Elbette şartlar değişebilir, öngörüler tutmayabilir. Dünyanın her coğrafyasında profesyonel iş yapan kurumlar bu gerçekliğin farkındadır ve öngörülemeyen değişkenlerle karşılaşıldığında yeni bir plan oluşturulabilir. Burada kritik olan davranış şekli, emrivaki yapmak ya da yapmamak; şeffaf olmak ya da olmamak arasındaki ince çizgide yer alır.

İş yapış şekillerine yönelik ikinci evrensel varlık, işin doğru tanımlanması, üçüncü parti şirketlere doğru aktarılması ve sektörümüzün alışık olduğu ifade ile doğru brief verilmesidir. Belirsizliklere rağmen işe hızlı girişme adına “istim arkadan gelir” kültürü ile hareket etmenin mutlaka bir bedeli vardır.

Bir diğer evrensel iş yapış şeklinin de toplantı kültürü ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede, amacı ve zaman aralığı belirlenmemiş, kimin yönettiği belli olmayan, bir toplantı içinde birden fazla mikro toplantının yapıldığı, toplantı mı yoksa sosyal medya seansı mı olduğu anlaşılmayan türden bir araya gelişlerin hiçbir projeyi bir yere taşıyamayacağı açıktır.

Son olarak, yine net bir şekilde evrensel olan bir başka iş yapış biçimi de işin bir planlama dahilinde, ölçülebilir yöntemlerle takibidir. İşin takibinin kişilerin yeteneğine terk edildiği yöntemler, sadece doğdukları coğrafyada kurtarıcı olabilir ama küresel manada bir anlam ifade etmez.

Son tahlilde şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Sözlerde, briefing’te, toplantı disiplininde, planlama ve takipte esneklik, olsa olsa dünya çapında başarısızlığın anahtarı olur.

 

Hakan Senbir Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Hakan Senbir Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları