Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
STRATEJİ

"Global vizyon" markanın ikinci doğum günüdür.

14 Haziran 2016 , Salı 09:10
"Global vizyon" markanın ikinci doğum günüdür.
hakan@senbir.gs

İsim meselesi gerek bembeyaz bir kağıt üzerine yeni bir marka yaratırken, ve gerekse yıllardır var olan bir markaya strateji yazarken en önemli sorunsallardan biri olarak görülür. Kızının ismine doğduktan sonra karar vermiş bir baba olarak ve meslek hayatında onlarca kez isim stresi yaşamış bir stratejist olarak iyi bilirim bu duyguyu.

Lakin, ne mutlu ki, ismin çok önemli olma meselesi bir efsaneden başka bir şey değildir. Tarihe dönüp baktığımızda, efsane olmuş isimlerin hiçbirinin anlamını ya da okunuşunu sorgulamaz insan. Moğol hakanı Cengiz Han, Kartacalı Hannibal, ya da Viking Kralı Ragnar Lodbrok isimleri iyi okunduğu ve beğenildiği için değil; hayallerini gerçekleştirdikleri ve rakiplerinin yapamadıklarını yaptıkları için büyük krallar olmuşlardır.  Kimsenin Friedrich Nietzsche adını çok kolay yazıp okuduğunu sanmıyorum; ama Nietzsche düşünürler arasında en çok bilinenlerden biridir. Aynı durum sanat dehaları için de geçerlidir. Mesela Ludwig Van Beethoven ya da William Shakespeare gibi... Bilinirlikleri, farkındalıkları ve beğenilme seviyeleri çok yüksek olmasına rağmen, çoğu kişi onların adını da orijinali gibi yazamaz ve-veya  okuyamaz.

Özetle, marka değeri, markanın isminin anlamından ya da beğenilmesinden çok daha büyük bir varlık, ve markalaşma işi de markanın ismini belirlemekten çok daha büyük bir iştir. Marka olma, rekabetin yapamadığını yapma ve bir hayali gerçekleştirme işidir.

Yıllarca pek çok platformda Türk markalarının adının yurt dışında ses uyumu açısından sorunlu olduğu konuşuldu. Aslında bu tür konuşmaların merkezinde, Türk markalarının global ölçekte değer oluşturamamasının ana sebebi olarak bu durum yer alıyordu. Açıkçası ismin bu manada bir engel oluşturduğuna ben hiçbir zaman inanmadım. Çünkü marka değeri, isimlerin etkisiyle oluşmaz, isimler marka değeri ile anlamlanır. Bu ticari markalar için de böyledir, kişisel markalar için de... Bu bir süreçtir. İsim, eylemlerin etkisiyle süreç içinde kabul görür, ya da görmez.

Türk markaları isimlerinin okunuşuna takılmadan, global yolculuk planlarını bir an önce yapmalıdırlar. Zira önünde sonunda dünya klasmanında değer oluşturmuş, Türkiye çıkışlı “Kurum Markaları” ya da “Ürün Markaları” göreceğiz. Önemli olan, geri kalma seçeneğimizin olmadığı bu durumun ne kadar uzak ya da yakın olduğudur.

Bu nedenle, global yolculuğa adanmış tüm marka stratejisi süreçlerinde, “global vizyon” markanın ikinci doğum günüdür.

 

Hakan Senbir Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Hakan Senbir Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları