Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ENERJİK İLETİŞİM

Nedir bu işaret?

7 Mayıs 2015 , Perşembe 09:42
Nedir bu işaret?
ecevahapogluweb@gmail.com

Spor yaptıktan ve koştuktan sonra sosyal medyada sık paylaştığım, neredeyse klasikleşmiş bir pozum var. Takipçilerim iyi bilir. İçgüdüsel bir şekilde elimin iki parmağını V şeklinde açarak, yüzümde kocaman bir gülümsemeyle bu duruşa geçiyorum. Kimi zaman bu hareketi ‘barış’ anlamına gelen ‘Peace’ için; kimi zaman da ‘zafer’ anlamına gelen İngilizce’deki V harfiyle ‘Victory’ olarak kullanıyorum.

Her kültürde işaret dili farklılık gösterir. Başını sağa sola çevirmek bir ülkede ‘hayır’ manasına gelirken başka bir kültürde ‘hayır/no’ başını yukarı hareket ettirmekle ifade edilir.

Peki bu iki parmaklı işaretin evrensel anlamı nedir?

Avuç içinin karşıdan göründüğü, işaret ve orta parmağın V şeklinde açıldığı benim poz, ‘Victory=zafer ’den geliyor. Aman dikkat; aynı el işaretini elinizin ters yüzünü göstererek yaparsanız, mesela İngiltere’de argo, bazen de ‘gay’ anlamına gelebilir.

 

Hollywood yıldızlarının bazı pozlarında da V işaretine rastlarsınız. Evrensel bir mesaj içeriyor. II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı Churchill tarafından yaygınlaştırılmış. ABD’de ve 1960’lı yıllardan itibaren tüm dünyada barış anlamına gelmek üzere kullanılıyor.

 

 

 

 

 

Ece Vahapoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları