Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ENERJİK İLETİŞİM

HAREKET HER YERDE

2 Haziran 2016 , Perşembe 10:07
HAREKET HER YERDE
ecevahapogluweb@gmail.com

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için hareket etmenin önemi yadsınamaz. Spor yaparsak, hatta tam kapasite spor yapamasak da hareket edersek bile, fiziksel ve zihinsel olarak gelişiriz, iyileşiriz, şifalanırız. Kısacası; hareket etmek bize iyi gelir!

Hareket berekettir, sözü çok hoşuma gider. Elbette bazen bir durmak ve kendi içine dönmek için ruhunu dinlendirmek gerekir; o ayrı konu. Ancak, günlük yaşamın içinde bedenlerimizin her gün hareket etmesi gerekiyor. Çünkü, bu mekanizma böyle işliyor.

Ve hareket etmenin yaşı da yok. Çocukken, gençken, yetişkinen veya yaşlıyken fark etmez herkes her yaşta hareket etmeli. 90 yaşına merdiven dayamış bir ‘yaşlı’ya bavulunu taşımak için hemen yardım edilmemesini öneriyor, dünyaca ünlü Prof. Dr. Mehmet Öz. Çünkü, Türkiye ile karşılaştırıldığında yabancıların daha uzun ömür yaşadığını söylüyor. “O insanlar 80-90 yaşında tek başına merdiven çıkıyor, iniyor, eşya taşıyor. Ben mesela bavullarını taşırken babama yardım etmem. Size ayıp gibi gelebilir. Etmiyorum çünkü bunları kendisi hallederse hareket edip antrenman yapmış oluyor.” Ve ekliyor, “Biz Türklerin en zayıf noktamız bu: Hareket etmiyoruz. Doğru beslenme ve günde birkaç dakika spor bile yeterli. Bunu sağlayabilirsek bugün 50 yaşında olan herkesi 100’üne kadar yaşatabiliriz.

Yani, aslında kültürel ve sosyal alışkanlıklarımızı biraz değiştirirsek, daha dinç bir yaşam sürmemiz mümkün. Bu iyi haber!

Çünkü bizleri hastalıktan ziyade, dayanıksızlık öldürüyor. Çok daha dinç bir beden, bir hastalık ile karşılaştığında daha kolay tedavi olabiliyor.

Hareket, hareket, hareket, diyorum. İçinde bulunduğum bazı sağlık ve spor projelerinin de sloganlarının içinde mutlaka ‘hareket’ kelimesinin geçtiğini fark ettim. Bu müthiş bir gelişme! Hareketin önemi kurumlar, şirketler ve markalar sayesinde de beynimize işliyor.

Sunucusu ve elçisi olmaktan gurur duyduğum ve nihayet ‘Türkiye bunu yapmaya başladı’ dediğim harika bir kamu kampanyası var. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Hareket Her Yerde kampanyası!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, fiziksel aktiviteyi öne çıkarmak ve sağlıklı yaşama teşvik etmek için düzenlenen kampanya ve etkinlikler, halkın haftasonları en çok vakit geçirdiği AVM’lerde başlatıldı. Amaç, sağlıklı yaşam şansının sadece spor salonlarını kullananlar ve gençlerde olmadığını kanıtlamak, her yaş için hareket bilincinin oluşturularak hareketin ve sağlığın her yerde ve her zaman olabileceğini vurgulamak.

Girişte ücretsiz verilen bileklikleri ile kaç kalori yaktığınızı ve yürüdüğünüz mesafeyi öğrenin. Arkadaşlarınızla dev led ekran önündeki koşu bandımızda kendinizi test edin. Market çıkışında poşetlerle squat yaparak kendinizi test edin.

Özel sektöre geçtiğimizde; dikkatimi çeken ‘hareket’ projeleri arasında Nestle Pure Life Su’yun ‘Obeziteye Karşı Hareket Zamanı’ kampanyası, Migros’un ‘iyi yaşam’ mottosu ile ‘Harekete Geç’ kampanyası, Koç Topluluğu’nun ‘İçinde Hareket Var’ etkinliği…

Görünen o ki; hareket etmeye devam edeceğiz.

 

Ece Vahapoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları