Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ENERJİK İLETİŞİM

İYİ HİSSETTİREN YİYECEKLER

2 Şubat 2015 , Pazartesi 08:54
İYİ HİSSETTİREN YİYECEKLER
ecevahapogluweb@gmail.com

Günümüzün sık rastlanan rahatsızlığı depresyonun üç temel sebebi olduğu biliniyor: Kendini yetersiz hissetmek, sinir sisteminin ihtiyacı olan temel minerallerin eksikliği ve bağışıklık sistemini zayıf düşüren hormonel dengesizlikler.

Bu nedenle yediklerimizi doğru seçersek, iyi hissetmemize yardımcı olabilir. Mesela, B12 vitamini ve folik asit bakımında zengin besinler, meyve ve sebzeler ve selenyum açısından zengin antioksidan gıdalar iyi hissettirir.

“21 Günde İyi Hisset” kitabımda da yer verdiğim bu konu ilgi çekmişti; işte sizlere iyi hissettiren yiyecekleri sıralıyorum:

FINDIK

Mutluluk Hormonu olarak bilinen seratonini harekete geçiriyor.

BİTTER ÇİKOLATA (kakao oranı % 70 ve üzeri)

Siyah çikolata beyine giden kan akışını güçlendirir, enerji verir, konsantrasyon kaybını önler ve mutluluk verir. Beyindeki endorfin seviyesini yükseltir. 

YEŞİL ÇAY

İnsan ömrünü uzatır ve insan sağlığına çok faydalıdır. Kansere faydası olduğu tespit edilmiş olup kalp hastalıkları konusunda etkilidir. Zindelik verir.

HİNDİ

"Phenylalanine' ismi verilen bir amino Asit içeriyor. Bu da vücutta keyif verici olarak bilinen dopamine dönüşerek iyi hissetmeye yardımcı oluyor.

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz folik asit ve triptofan miktarı yüksek bir sebzedir. Folik asitin depresyonu önlediği kanıtlanmıştır ve antidepresanlarda kullanılmaktadır. Triptofan ise serotonin salınımını güçlendirir ve mutluluk verir.

BAL

Normal şekerden kat ve kat daha iyi bir şeker kaynağı olan bal, içeriğiyle depresyonu önler. Ayrıca şeker gibi vücutta yağ yapmaz ve damarlara etki etmez.

YOĞURT

Kalsiyum içeren yoğurt, nöronların çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda vücudun fit kalmasını sağlar. Yoğurdun içindeki "Coenzym J", vücuttaki yağları daha çabuk yakıyor ve sindirimi hızlandırıyor.

YUMURTA

Çinko, B vitamini, iyot, omega- 3, yağ asitleri ve protein içeren yumurta, enerji kaynağı olduğu gibi karnınızı da tok tutar. Her öğünde yenilebilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ

İçerisinde bulunan trigliseritler sayesinde hem mutluluk verir, hem de kan akışını düzenler.

PUL BİBER 

Pul biber, sivri biber gibi acı besinler yediğimiz zaman ağzımızın yanmasından dolayı, beynimiz mutluluk verici 'endorfinleri' salgılamaya başlar. Bir anda kendimizi daha iyi hissetmeye başlarız.

SOMON, USKUMRU

Omega-3 içeriği beyin nöronları arasındaki bağlantıyı arttırıyor. Aynı zamanda seratonin salgılanmasını sağlıyor. Balıktan gelen Omega-3, depresyon semptomlarını azaltıyor.

KIVIRCIK LAHANA

İçerisindeki yüksek folik asit miktarıyla depresyondan uzak kalmanızı sağlıyor.

 

Ece Vahapoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Ece Vahapoğlu LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları