Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

Yeni trend dijital dönüşüm

8 Ekim 2015 , Perşembe 09:23
Yeni trend dijital dönüşüm
atifunaldi@gmail.com

Geçen ay Berlin'deki organizasyondan önce İstanbul'da IoT 'şeylerin internet'i konferans ve fuarı yapıldı. Organizasyonda Cisco Türkiye müdürü Cenk Kıvılcım ve Intel Türkiye genel müdürü Burak Aydın ile yemek yedik. Sohbet sırasında Burak Aydın çok güzel bir benzetme yaptı. 

İnternet 3 büyük dalgadır. Birinci dalga dotcom krizine kadar olan ve sonuçta bilgisayar ve teknolojiye hakim olanların dünyasıdır. Bu dalganın arkasından sosyal medya ve mobilite gibi aslında teknik anlamda bilgisi olmayanların da ahkam kestiği bir dünya vardı.  Gerçekten de bu bilgiye katılmamak mümkün değil. Bu dalga birçok bilgisiz insanı internet hakkında konuşur yaptı. Büyük şirketler 14 yaşındaki gençleri sosyal medya uzmanı olarak işe aldı. Şirketlerin yönetici asistanları, sosyal medya ajansları kurup ahkam kesmeye başladı. 

Ancak şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde IoT (Internet of Things) çok önemli. Bu nedenle donanım yani elektrik elektronikçiler, yazılımcılar muhtemelen bu dönemin yıldızları olacaklar. Akademisyenler de bu dönemde etkin olacaklar. Tabii bu gelişmelerin en önemli sonucu da, geçen dönemde internet, teknoloji alanında ahkam kesen, çocuk yaşındaki uzmanlar, iş değiştiren yönetici asistanlarını bu dönemde göremeyeceğiz. İşini doğru dürüst yapamadığı için reklamcılık yerine blog yazarlığı yapanlar için de bu dönem zorlu olacak.

Dijital dönüşüm de bu dönemin önemli parçalarından biri. E-iş konusunda bilgi sahibi olan, daha önce otomasyon yazılımları, reengineering, gibi konularda çalışmamış kişilerin, web sitesi yapım bilgisi, sosyal medya entegrasyonu ile iş bulamayacakları bir döneme giriyoruz. Dijital dönüşüm birçok kurumun gelecek on yılı yaşamasını sağlayacak tabiri caizse 'köprüden önceki son çıkış'. Kurumların bu zorlu dönemi geçmek için gerçekten kendilerine doğru yolu gösterecek derin bilgi sahibi danışmanlara ihtiyacı olacak. Eşten dosttan alınan bilgiler veya popüler bir isim diye seçilen danışmanlar işe yaramayacağı gibi, bu dönem son derece değişken olduğundan işini sadece bazı durumları ezberleyerek çözüm üreten danışmanlarla götürmek de mümkün olmayacaktır. Bu dönemin sonunda bu tip yöntemlere gidenlerin yok olduğunu göreceğiz.   

 

Atıf Ünaldı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Atıf Ünaldı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları