Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

İçerik mi erişilebilirlik mi?

2 Aralık 2016 , Cuma 08:18
İçerik mi erişilebilirlik mi?
atifunaldi@gmail.com

Son dönemde STK’ları bir hareketlilik aldı. Hepsi telif yasalarının peşine düşmüş durumda. Sanıyorum bunun sebebi müzik endüstrisinin dijitalleşmesi sırasında Türkiye’de yaşanan ve sektör dışından oldukça başarılı içinden ise bir o derece başarısız görünen telif yasaları konusu.

Yıllar önce bilişim zirvesinin açılış konuşmalarından birini Chris Anderson yapmıştı. Seyrettiğim en güzel konuşmalardan biriydi. Chris Anderson o zamanda bir örnek vermişti. İçerik mi yoksa ulaşılabililik mi önemli sorusuna çok net bir cevap verdi. Bir slide’ında dönemin en iyi NAS (Network Access Storage) cihazı vardı. Şöyle diyordu Anderson: “Bu cihaz doğru sıkıştırma tekniği ile dünyadaki bilinen bütün şarkıları içine alır. Farzedelim ki aldı. Peki sonra içinden birşey bulmak kolay olacak mı? O zaman önemli olan her şeye sahip olmak değil istediğiniz zaman istediğiniz şeye ulaşmak. Erişilebilirlik yani…

İşte son dönemde bana telif konusunda çalışmalar yapan STK başkanlarına bunu söylüyorum. Eğer oluşturduğunuz değer erişilebilir değilse size kazandırmaz. Yani telif diye bir dünya yok. Fiktif bir değer. Asıl değer, herkesin ulaşmayı istediği bir içeriğe o an ulaşmasını sağlayacak bir servisin sahibi olmak. 

Zaten depolamak da artık önemli değil. Erişilemeyen bir depolama size sadece maliyet çıkarır. Erişilebiliyorsa da depolamak gerekli mi ayrı bir tartışma konusu. Ancak birini ulaşmak istediği bir şeye ulaştırabiliyorsanız bu işte çok para eden önemli bir değer. 

Bu ay yemeksepeti bir basın toplantısı ile yeni servislerini tanıttı. Ürün, eve servisi olmayan restoranların paketlerini yakındaki kuryesi atıl duran restoranın kuryesi ile götürmek. Restoran atıl kuryesini paylaşıyor, servisi olmayan restoran yeni bir pazar kazanıyor, yemeksepeti müşterilerine yeni ürünler kazandırarak potansiyel bir pazar oluşturuyor. Tam bir win, win, win kampanyası. Ama en önemlisi yemeksepeti müşterisi ulaşamadığı bir ürüne ulaşıyor. 

İşte yeni değer tam da bu, isteyene istediği ürünü istediği zamanda ulaştırmak. 

 

Atıf Ünaldı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Atıf Ünaldı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları