Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

Google logosunu neden değiştirdi?

8 Eylül 2015 , Salı 09:16
Google logosunu neden değiştirdi?
atifunaldi@gmail.com

Geçen hafta Google’ın logosu değişti.(https://www.youtube.com/watch?t=89&v=olFEpeMwgHk) Bu bana yıllar önce Star TV logosunu değiştirdiğinde yazdığım yazıyı anımsattı.

http://atifunaldi.com.tr/2012/01/03/eski-bir-webmaster-gozuyle-star-tv-logosu/ Star TV logosunu değiştirdiğinde birkaç konudaki eleştirimi bu yazıda dile getimiştim. Bir logo markanın en önemli kimlik elementi olduğundan, her faaliyetinde bulunur. Bu nedenle belli ölçeğin üzerindeki şirketler için logonun sade olması gerekliliktir. Aksini yapan şirketler bunu kaybedilen zamanlar olarak öderler. İyi örneklerden biri de Sony Ericsson’dır. Eminim bir kısmınız hatırlıyordur (https://www.youtube.com/watch?v=VlrwcR1VLZc). Ne kadar fantastik etkileyici bir logo değil mi? Havası şu moda tabirle bin beş yüz. Peki bu logoyu şimdi neden görmüyoruz? Sony, Sony Ericsson’ın tamamını alırken logodan neden vazgeçti ve logodan canı ne kadar yanmış ki, akıllı telefonlarda logo kullanmıyor. Halbuki VAIO, bilgisayar yapmayı bıraksa da logodan vazgeçemiyor. Vaio fantastik bir logo değil ama içinde çok ince bir fikir var (https://www.youtube.com/watch?v=pVIkN9HRWM4). Gölgeler, derinlikler görmüyoruz ama derdini anlatıyor.

Bilmeyenler için hemen söyleyeyim, VAIO logosundaki VA’nın yazılışı sembolik dilde 01 anlamına gelir devamı ise numerik dilde 10 olarak yazılmıştır. Zekice, hikayesi var. Ama alengirli, anlaşılmaz değil.

Gelelim Google’ın logosuna. Google neden logo değiştirme ihtiiyacı hissetti? İsterseniz logoya bir bakalım. Renklerde değişiklik yok. Ancak font bir çocuğun yazabileceği kadar basit. Bu okuma kolaylığı da getiriyor. Zira bu logo kolumuzdaki saatten, evimizdeki klima sistemine kadar her yere girecek.

Bu arada unutmamak gerekir ki; dünyada dijital dönüşümünü tamamlamış bir şirket yok. Google da dönüşümünü tamamlayamamış şirketler arasında. Bu nedenle bir gelecek holdingi olarak kurulan Alphabet’in altında, ağırlığı biraz daha düşürülerek konumlandırılan Google’ın eski günlerini unutturmak da önemli.

Tabii dijital dönüşümden bahsetmişken, Google’ın yaşadığı bu dönüşümü birçok markanın yaşayacağını unutmamak gerek. Bu değişimi ve stratejik gelişmeyi okuyamayan şirketler için gelecek on yıl daha zor olacak.

 

Atıf Ünaldı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Atıf Ünaldı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Burak Gunbal / 10 Eylül 2015 , Perşembe 11:02
Merhaba, Konu ile ilgili goruslerimi paylastigim makaleye buradan ulasabilirsiniz: http://www.perakende.tv/bulten/yazarlar/Burak_Gunbal/index.htm Selamlar,
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları