Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

Doğru danışmanı nasıl seçersiniz

2 Eylül 2013 , Pazartesi 09:17
Doğru danışmanı nasıl seçersiniz
atifunaldi@gmail.com

Atifunaldi.com.tr’deki yazılarım arasında en çok okunanlara baktığımda, danışmanların görevlerini anlattığım yazının çok fazla okunduğunu fark ettim.  http://atifunaldi.com.tr/2009/10/04/danismanin-gorevi-nerede-baslar-nerede-biter/ . Bunun en önemli sebebi kurumların danışmanlarını seçerken yaptıkları hatalar.

Öncelikle şunu söylemek lazım ki; daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi danışman, işi yapan kişilerden seçilmez. Yapan kişi icraatın sahibidir. Danışman ise icracı değildir, olmamalıdır. Eğer icraya ait bir kişi danışmanlık yaparsa, önce kararları almaya başlayarak icranın yerine geçer, bu sonra bir ego savaşı haline gelir ve kendi istedikleri yapılmazsa bunu kişisel algılar projeye zarar verir.

Bu nedenle danışmanlığı, eski genel müdürler değil gerçekten yıllarca danışmanlık yapan kişiler yapmalıdır. Alınan kararları danışman kişisel olarak algılamamlıdır. Karar aşamasında işin bir tarafı olmamalıdır. Ben diyen kişi danışman olamaz.

Danışman konuyla ilgili yorumlarını yapar. Alanıyla ilgili olmayan hiçbir konuya karışmamalıdır. Yani icraatın sahibi danışmanın konuşmasını istediği yerde, konuşmasına ihtiyaç vardır. Aksi takdirde, konuşmak danışmana düşmez.

Eğer bir danışmanınız varsa, onun doğru kişi olup olmadığını anlamak için ona konusu dahilinde bir soru sorun. Eğer bunun doğrusu budur başka doğru yoktur diyorsa o bir danışman değil yöneticidir. Siz danışmıyor yönetiliyorsunuz demektir. Doğru cevap birden fazla yöntemi masaya koyup, içlerinden en az iki tanesinin avantaj ve dezavantajlarını söylemesi gerekmektedir. Tabii ki yapılması tamamen yanlış olan yollar da vardır, ancak bu yolların sayısı oldukça azdır.

Bu arada gerçek bir danışman da kendini korumak zorundadır. Başarısız bir projenin danışmanı olmak istemeyeceği için, yanlış kararlara tepki göstermesi doğrudur. Ancak bunun sayısı fazla ise danışman sizi yönetmeye çalışıyor demektir.

Özellikle alım konularına danışmanın karışması hiç doğru değildir. Burada kararı icraadan sorumlu kişi alır. Aksi takdirde projenin icrası danışmana geçmiş demektir. Eğer danışmanınız projeyi yönetmeye çok niyetliyse bilin ki bir danışman değil yöneticinize kuma getirmişsiniz demektir.

Danışmanlık bu topraklarda ne yazık ki yöneticilerin işsiz kalması anında yaptıklarını söylediği işler arasındadır. Ama danışmanlık üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. İşi iyi yapan değil analizini iyi yapan iyi bir danışmandır.

 

https://www.facebook.com/atif.unaldi

https://twitter.com/atifunaldi

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları