Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

Eylül geldi, fena geldi

13 Eylül 2012 , Perşembe 10:15
Eylül geldi, fena geldi
atifunaldi@gmail.com

Bilişim zirvesi var önümüzde. Ben de 13 Eylül’de önce IPTV arkasından da e-ticaret konusunda konuşmacıyım. İki konuda da inanın söylenecek o kadar çok şey var ki.

IPTV tarafında teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bilişim firmaları, OTT teknolojisini son kullanıcıya nasıl uygun hale getiririz diye düşüne dursunlar, akıllı televizyonların içinde bir yazılım ile connected tv’yi, televizyon içinde bir televizyon haline getirip antenden bağımsız stream yayın alabilen farklı bir ürün haline getirebiliyorsunuz.

Bu arada televizyonlarda yayını _herhangi bir şekilde_ seyrederken daha fazla bilgi alma ihtiyacı ortalama bir izleyicinin bile derdi olmaya başladı. İşte bu noktada, benim de bu ay blogumda, projesini yayınlayacağım, “secondscreen” teknolojisi gündeme geliyor. Ben bunu projelendirmeye çalışırken, uzun zamandır nasıl yapılır konusunda kafa yürüttüğüm, yapılan konuşmayı anlık arama yapıp en doğru sonucu getiren bir ürün bu yazıyı yazdığım gün çıktı. İkinci ekranlar için bu ürün inanılmaz bir durum.

Bu arada e-ticaret konusunda da teknoloji tarafında gelişmeler var. iPad kullanıcılarının vazgeçilmez yazılımı “Flipboard” yepyeni bir ürününü duyurdu. Bu ürün e-ticaret sitelerinin çok hızlı şekilde ürün kataloğu hazırlamasını sağlıyor.

e-Ticaret konusunda iş tarafında da ilginç gelişmeler var. Rocket Türkiye’den oldukça hızlı bir şekilde 460 kişiyi işsiz bırakarak çıktı. Bu aslında sektörün içinde olan bizim için çok şaşırtıcı değildi. Ancak e-ticareti gereğinden fazla ciddiye alanlar için hala “Allah Allah” nidaları attıkları bir iş durumunda.

Önümüzdeki dönemde ticaret konularına dikkat etmek gerektiği hissini bu durum bende oluşturuyor.

Ayın sonlarına doğru IPZ var. Burada da IPTV ve geliştirdiği koca sektör hakkında konuşacağım.

Gelecek ay ise ayın başında, İstanbul’da ev sahipliğini yapacağımız  ve IPTV derneğinin desteği ile gerçekleşecek connectedtv organizasyonu var.( http://easterneurope.tvconnectevent.com/ ) Devamında ise İtibar Enstitüsünün gerçekleştirdiği “Uluslar arası İtibar Yönetimi Konferansı” var. Burada online itibar yönetimini masaya yatıracağız.  ( http://tr.reputationconference.org/#  )…

Yoğun bir döneme giriyoruz yani ama dijital akıl almaz bir hızla büyüyor.  Allah sonumuzu hayretsin.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Etiketler: Atıf Ünaldı IPTV
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları