Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
NETİZEN

Çalışan üreten öğrenciler

7 Mart 2014 , Cuma 11:46
Çalışan üreten öğrenciler
atifunaldi@gmail.com

Efendim bu yazıyı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 1. Yönetim Bilişim Zirvesi'nden dönüşte yazıyorum. Bu seyahat Antalya ile başlayıp, Isparta Süleymen Demirel Üniversitesi, Bucak Zeliha Koluman Yüksek okulu ve arkasından da Burdur'da sonlanan bir turdu. Genellikle e-ticaret, MIS yani Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri öğrencileri ile bağlantı kurdum.

Genel görüşüm son derece aktif, etkili ve galiba bu yeni dünyayı anlamış kişilerdi. Bu birçok kişiye tahmin ediyorum garip geliyordur, ancak anadoludaki lisans ve lisansüstü öğrencilerini oldukça başarılı buluyorum. Neredeyse hepsinin en az bir fikirleri var. Çoğu ikişerli, üçerli gruplar halinde projelerini gerçekleştirmenin peşine düşmüş. Araştırıyorlar ama daha önemlisi hayal kuruyorlar. O kadar güzel hayal kuruyorlar ki; bunun değerini yokluğunda anlıyorsunuz.

Isparta'da Süleymen Demirel Üniversitesinde Mustafa Zihni Tunca hocamla sohbet ederken odaya orada okuyan bir öğrenci geldi. Hocam benim bir projem var dedi. Dinlemeye başladık. Kızımız Antalya'nın bir ilçesinde yaşıyormuş. Diyorki belediye kıyıya bir turistik bölge yapmaya çalışıyor. Orada bizim bir arazimiz var. Şimdi 100.000 ancak ediyor. Babama satma diyorum. Çünkü belediye projesini bitirince orası 300.000 edecek. Ben de 'projen bu mu?' dedim. Hayır hocam benim bir yerim olsa oraya bir marka cafe kursam istiyorum. Markalaşmak lazım dedi.

Şimdi birçok kişi eminim bunda ne var diyor. Bu kız 18 taş çatlasın 19 yaşındaydı. Yaşadığı yerdeki belediyenin projesini öğrenmiş, analiz etmiş , bir çıkarım yapmış. Projelendirmiş. Belki doğru belki yanlış ama karar vermiş.

Tabii asıl vurucu kısmını söylemedim. Diyor ki Kosgeb buna destek olur mu? Ben kosgebin yerinde olsam gani gani destek olurum. Benim bir hakkım varsa Kosgeb'de bu kızcağızın projesine keyifle helal ederim.

Üretmek isteyen böyle onlarcasını gördüm bu gezimde. Zira 1. Yönetim Bilişim Zirvesi'ne 15 üniversiteden katılım olmuştu. Kutlarım organizasyonu gerçekleştiren herkesi. Hem öğrencileri hem de onlara destek olan öğretmenlerini.

 

Atıf Ünaldı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Atıf Ünaldı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları