Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
"TRENDS"

Yaz bir mevsim değildir...

12 Ekim 2015 , Pazartesi 14:33
Yaz bir mevsim değildir...
yelda@yeldaipekli.com

Kış hissettirirken kendini; mevsimlerin kendi anlamlarının dışında ne çok duyguyu yüklendiğini düşünüyorum.. Yaz mesela, asla sadece bir mevsim değildir bir ruh halidir. Sonbahar, hazan mevsimiyken hüzününde miladıdır sanki.

Bizim topraklarda, yani Akdenizin tuzlu, çapkın, uçarı ruh halini benimsemek yerine Ortadoğu'nun karanlık ve karmaşıklığını üstlenmiş bu topraklarda ruh halimiz an be an değişir... An’lık hayalleri de kasvetle yaşar gibiyizdir.

Mutluluk hali genetik midir şu ara en çok düşündüğüm konu. 5-HTTLPR adlı bir genden bahsediliyor. Bu gen; pozitif ve negatif duyguların yaşanmasında etkili olan serotonin hormonunun üretilmesinde etkiliymiş. Araştırmaya göre, beyindeki serotonin düzeylerinden sorumlu olan bu gen, aynı zamanda ruh halimizi de belirliyor. Ve beynin ne kadar serotonin salgıladığı, bu genin şekline bağlı. Bu genin uzun formu serotonin seviyesini yükseltiyor; kısa formuysa depresyonu da tetikleyecek şekilde hormon seviyesini kısıtlıyor.

Araştırma, dünyanın en mutlu insanlarının Danimarkalılar olduğunu, Amerikalılar, İngilizler ve Fransızların ise ülkelerindeki yüksek refah seviyesine rağmen neredeyse ‘acınası halde’ doğduğunu savunuyor. Öyle ki, Fransızlar söz konusu genin en kısa formlarından birine sahip.

Çalışmayı yürüten Andrew Oswald’a göre, ABD’deki mutlu insanların çoğunun kökenleri de Danimarka ve çevresindeki ülkelere, yani bu genin en uzun formunun görüldüğü yerlere dayanıyor. Güneşi az ülkelerin genetik avantajı varken bizim gibi güneşin kucağındaki ülkelerin mutsuzluk hallerini genetiğe bağlarsam rahatlarmışım gibi geliyor.

World Happiness Report 2015 verilerine göre 158 ülkelik listede Türkiye 76. sırada yer alırken, Türkiye'nin bir üstünde 75. sırada Vietnam, bir altında ise 77. sırada Kırgızistan yer alıyor. Türkiye 2007'de 51. sıradaydı.

İlk 3 sırada İsviçre, İzlanda ve Danimarka. Bu 3 ülkenin bence ortak özelliği; kültürel ortaklık, fazla göç alınmamış olması ile saf kalan kültür birlikteliği ve özgürlük duygusunun her aşamada hissediliyor olması. Cennet gibi ülkemizde biz mutlu olamıyorsak sebep iklim önemli değil demek ki. İklim şartları dikkate alındığında, Danimarkalıların mutlu olması için fazla bir sebepleri yok çünkü. Yapılan bir araştırma her şeyi açıklıyor gibi. Danimarka ve Norveç’te cüzdan bulanların tamamı paraya dokunmadan sahibine teslim ederken, diğer ülkelerde bu oran yüzde 50 civarında.

Yaz’a veda ederken,  “yaz ruh haline” hiç veda edesim yok... Biraz daha kal bizimle uçarılıklar, kahkahalar, sarmalayan sıcaklık, maviler, yeşiller… Ülkemin de benim de bu ruh haline çok ihtiyacımız var…

 

Yelda İpekli LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yelda İpekli Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yelda İpekli Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yelda İpekli Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları