Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
"TRENDS"

Otaku’dan Sonra Şimdi Sıra İkigai’de…

22 Haziran 2017 , Perşembe 13:27
Otaku’dan Sonra Şimdi Sıra İkigai’de…
yelda@yeldaipekli.com

Japon iş modellerine takıntılı olduğumu bilirsiniz. Bir ara “Otaku” deyimine ne kadar çok takılmıştım ve demiştim ki “Otaku; bir şeye hobiden öte, bağımlılıktan daha az ilgi duymak demek. Tutku kadar hırslı değil, aşk duymak kadar da romantik değil. İhtiyacımız yokmuş gibi ama onsuz olamazmışız gibi iş yapmak ne mucizevi bir anlam katar hayatımıza düşünsenize.”

Şimdi favorim İkigai
Japonlar her insanın gizli bir “İkigai”ye sahip olduğuna inanıyorlar ve bunu bilmek; benliği çözmek, bilinçaltı ile bağlantını güçlendirmekle mümkün. Şirketlere çokça uyguladığımız SWOT analizini kendimize uygulamak bence uygulamanın özünü oluşturuyor. Üniversitelere gittiğimde yeni mezunlarla karşılaştığımda hep söylediğim bir şey vardır “ kendi SWOT’unuzu hazırlayın. CV’den önce kendi SWOT analizinizi yapın. Aslında çok basit bir şey… Güçlü yönlerinizi, zayıf yönlerinizi, yaşamak istediğiniz hayattaki fırsat ve tehditleri listeleyin demek istiyorum bunu söylerken. Kendinize yol haritası çıkarmanın en iyi yoludur. İşte İkigai’de böyle bir şey.

Japonlarca İkigai’nın anlamı; “sabahları uyanmana sebep olan heyecan, varlık sebebin” demek. İki kelimeden oluşuyor; “iki” hayat demek , “gai” ise beklenilen, umulan şey” olarak çevrilebilirmiş.

Ayrıca İkigai’yi Yukarıdaki gibi bir grafikle de anlatıyorlar. 4 basit soruya verdiğiniz cevaplar ve bu cevapları besleyen duygular ve çabalar İkigainizi bulmanıza yardım ediyor. Mutlu olmak için bence ön koşul hayata bir amaçla yaklaşmak, bir amaçla yoğurmak ve enerjiyi doğru kullanmak. Çok çalışmanın, başarı için ya da zenginlik için ön koşul-tek koşul olmadığını düşünenlerdenim. Nerede okudum tam hatırlamıyorum ama gününüzün 3/1’ini kendinizi mutlu eden şeylere ayırmadığınız sürece insani seviyede yaşamadığınızı iddia ediyordu.

Benim tanımıma göre; zor günlerde bizi ayakta tutan, iyi günlerin keyfine renk katan ve hayatımızın marka değerini oluşturan bir kavram İkigai. İçimizdeki gizemli gücün açığa çıkması için bir yol bir heyecan. Tutkusuz bir yaz olmaz. Yaz bir mevsim değil bir ruh halidir bana göre. Bu yaz ruh haliniz ikigainiz ile parlasın.

Bu yaz kendi ikigainizi düşünün, üzerinde çalışın, hatta bana gönderin yeldaipekli@gmail.com
İyi yazlar…

 

Yelda İpekli LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları