Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
"TRENDS"

Klişelerden İlham Alan Kariyer Yazısı

5 Ocak 2017 , Perşembe 12:11
Klişelerden İlham Alan Kariyer Yazısı
yelda@yeldaipekli.com

“Sevdiğin işi yaparsan, ömrün boyunca çalışmazsın.” diyen Konfüçyüs’ün ilhamıdır bu yazı. Yıl sonunda İstanbul’da bir kaç üniversitede öğrencilerle buluştuk... Sorular ne pazarlama, ne strateji ne de markaydı... Hep geleceğe dair, kariyere dair “ne yapmalı” soruları gündemdeydi. Gençler kaygılı, biraz şaşkın biraz vurdumduymaz ama çokça hedefsizdi. Bu sohbetlerde; John Lennon’nun hikayesi en çok anlattığım hedef bulma anektoduydu. “Ben 5 yaşındayken, annem her zaman bana mutluluğun hayatın anahtarı olduğunu anlatırdı. Okula başladığım zaman sınavda bana büyüyünce ne olmak istediğimi sorduklarında ''MUTLU OLMAK İSTİYORUM'' yazdım. Onlar bana soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, onların hayatı anlamadığını söyledim.'' Ve işte ben de bu yazımda klişelerden yola çıkıp bir kariyer yazısı yazma niyetindeydim. Çünkü biliyorum ki; en güçlü yol aydınlatıcı bilgiler tecrübelerden derlenenler.

Benim hayatımda hep iki konu beni motive etti
1- Mutlu olmak... Ne yaparsam yapayım, yaşayayım mutluluk enerjisi yoğun olan yani duygu dünyamı tatmin eden yolları seçtim. Yani para, başarı, ün, takdirden çok hep bu yol beni mutlu edecek mi sorusunu sordum. Burada mutlu olmanın tanımı da çok önemli. Mutlu olmak duygusunu tanımladım kendimce. Gülümsemelerimde bulut yoksa, kahkahalarım dolu dolu ise, vicdanen rahatsam, bu mutluluk benim dışımda ki halkayı da mutlu ediyorsa, karnımdaki kelebekleri, omuzumda melekleri hissediyorsam mutluyumdur. Diyeceğim şu; motive eden duygunuzu bulun ve onu tanımlayın...
2- Özgür olmak… Ruhen, fiziken özgür olmak beni ikinci motive eden duygu. Hayatı yaşamak için yargılardan, algılardan, tanımlardan özgür düşünmek, düşünebilmek için kendi insanlığımı geliştirmek kararlarımda beni motive eden ikinci duygu.

Yani diyeceğim o ki mutlu etmeyen ve özgür düşüncemi / hissimi bloke eden hiç bir aşkı, arkadaşı, işi, yaşam tarzını tercih etmemeyi öğrendim. Yaş 50 daha yeni öğrendim. Tabi ki öğrenene kadar çok yollarda kayboldum. Kariyerden önce işte hayatınızı yöneten 2 güçlü duygunuzu bulmaya çalışın. Bu duyguları tanımladıktan sonra kariyerde, aşkta, hayat ifadenizde yol almak daha kolay oluyor.

Gelelim klişelerin bence de çok doğru olanlarına;
1- Hayatınızı renklendirin. İçinde bulunduğumuz çağ, çokların içinde rafine dengeleri bulmamızı gerektiren bir doluluk. Yaşayın, yaşamaktan deneyimlemekten korkmayın. Ama yaşadıklarınızdan kendinize yön çıkararak yaşayın. Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer seversen büyük olur. Kim demiş bilmiyorum ama güzel bir klişe söz.
2- Mutlu olmak sizin içinizde, şartlara bağlı değil. Ve asla bir son değil. Mutlu olmak bir süreç.
3- Başarısızlığı mutlaka yaşayın. En derin anlamlar o başarısızlıklardan çıkıyor.
Aynı en derin mutsuzluk halleri gibi. En mutsuz / başarısız olduğunuz an sizi mutluluğa / başarıya en çok yaklaştıran an, bunu asla unutmayın. Henry Ford “başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir” demiş.
4- “İnanç başladığında, endişe biter” Sami Yusuf demiş. Kendinize inanın, kalbinize inanın. Endişelenerek geçirdiğiniz her an sizi sizden uzaklaştırır. Endişelenmek yerine kalbinizdeki inanca ve sizin varlığınızın gücüne inanın. Elbet bir yol bulunur ya da bir yol yapılır… Endişelenerek girdaplarda boğularak enerjinizi yanlış yere yöneltmeyin. Martin Luther King “İlk adımınızı inançla atın. Tüm merdiveni görmek zorunda değilsiniz, yeter ki siz ilk adımı atın” demiş .
5-Hayal kurun. Albert Einstein’ın sözü benim hitim; “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere” ve birde Russell’in bir sözü; “En büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır.”
Bir de benim bir sırrım var. İnsanları gözlemliyorum. Biyografileri okuyorum. Ve kendimi dinliyorum. Benim söylediklerim dışında bir de kendi kendimle konuştuklarım var işte onları dinliyorum... İçimi, kalbimin sesini dinliyorum…

Telaşlanmayın, endişelenmeyin ve iyi olmayı hedefleyin, bırakın yol kendisini bulsun.


Yelda İpekli LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları