Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
"TRENDS"

Hayallerim Kadar Varım...

18 Nisan 2017 , Salı 10:35
Hayallerim Kadar Varım...
yelda@yeldaipekli.com

Murathan Mungan demiş ya kendilerine ait hayalleri olmayanlar, sizinkileri de göremeyebilirler.

Hayaller kurun arkadaşlar… William Russell, “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” derken yanılmış olamaz. Motivasyon, yaşama isteğimizin en güçlü duygusu. Motive olabilmek anlık zamanlarda hele ki şu günlerde zor olabilir ama hayallere sınır yok. Üstelik hayal kurmak özgüveninizi de tetikleyen en önemli dürtüymüş. Ben hayal kurmanın; beynimizin en verimli kullanım şekli olduğuna inanıyorum. Bilgi ve algıyla sınırlı bir çerçevede beyni sınırlamak yerine sınırsız hayal dünyasında gezinmenin ne zararı olabilir ki. Hatta hayal kurmak, beynin en özgür halidir ve yaşamalıdır diye diretebilirim. Yaratıcı fikirlerin, cesur inovasyonların hayallerle başladığı bilinen bir gerçek. Tekdüze dünyada hayal kurma özgürlüğünü verimli bir şekilde planlamak aklın en büyük insiyatifi olmalı. Hayalperestler olmasaydı, sanat eserleri ve toplumsal gelişmeler ortaya çıkabilir miydi?

Bilimsel veriler gösteriyor ki beyin hiç durmuyor. Dış uyarıcının olmadığı anlarda da düşünmeye devam ediyor ancak normal düşüncelerin oluştuğu bölümünün dışında başka bir bölümü bu anda aktif oluyor. Yani hayaller kuran bölüm başka. Bir stratejist olarak iddiam şu; akla gelen ilk fikri planlamadan önce o fikri genişletin, renklendirin, büyütün, o kadar büyüsün ki sizi şaşırtsın. Sonra o halinden başlayın planlamaya, stratejileri kurgulamaya, mantık zincirini üretmeye… Matematikle desteklenen, bilançoda kar ile özetlenen bir iş yapıyorum. Ama rekabette fark yaratmanın hayallerde saklı olacağını düşünecek kadar iddialıyım. Benim hayal kurmaktan kastım beynin sınırlarını genişletmekle alakalı bir süreç… Bir hedefe yöneltilmiş hayal kurmanın iş hayatında yarattığı farkları deneyimlemiş biriyim fakat başıboş hayallere de varım.

Hedefi belirleyin, planlamadan önce hayal kurun…

Hayalperest değilim ama hayal severim


Ruh sağlığı ile sık sık ilişkilendirilen hayal kurma eylemi bu konuda bizleri ürkek yapmış olabilir ancak günümüzde en çok konuştuğumuz kavramlardan biri inovasyon. Hayalin sınırsızlığında dolaşmak kaçınılmaz.

Şu anda dünyanın başarılı projeleri olarak kabul edilen airnb, facebook ya da Harry Potter kitaplarının bir hayalden yola çıkılarak planlanmadıklarını kim iddia edebilir. Tabi ki hedef belli hedef ile planlama arasındaki geçit hayal kurarak hedefi genişletmekte gizli.  Harry Potter’ı ele alalım; J. K. Rowling başarının sırrını Hogwarts’ta geçecek 7 yılı en ince detayına kadar planlamış olmasına bağlıyor. 7 kitaplık seride tutarsızlığa rastlamak neredeyse imkansız. Giriş, gelişme ve sonuçlar birbirleriyle öyle lirik bir düzende bağlantılı ki okur hayallerin içinde kaybolurken hayranlığı ve şaşkınlığı da sınırsızca yaşar.

1970’li yıllarda tasarlanan Star Wars’da aynı şekilde. Şaşkınlık, merak ve detaylara hakimiyet sadece bilinçle çözülebilecek bir yaratıcılığı içermiyor.

Hedefi belirleyin, hayallerle genişletin ve planlayın…

Yelda İpekli LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Yelda İpekli Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları