Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
"TRENDS"

İnsan Kütüphanesi

27 Haziran 2018 , Çarşamba 15:24
İnsan Kütüphanesi
yelda@yeldaipekli.com

İskandinav kültürü en az Uzak Doğu kültürü kadar ilgimi çekiyor. Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasının ilk dört sırasında İskandinav ülkelerinden Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’nın da yer alması bölgeye olan ilgimi de kuşkusuz arttırıyor. Özellikle Danimarka; yaşam trendleriyle, yıllardır en mutlu ülke listesindeki yeriyle, dekorasyondaki yaklaşımlarıyla hep takip ettiğim bir kültüre sahip.

Geçen yıl özellikle kitabının yayınlanması ile birlikte HYGGE felsefesi ülkemizde de hak ettiği ilgiyi görmüştü. 350 günü güneş görmeyen bir ülke hayatın sırrını nasıl da güzel anlatmıştı bu felsefede. Neydi hygee;
Huge, höge, hoga vb. gibi okunuyor. “samimi ortamlar yaratma sanatı”, “ruhun sıcacık hissetmesi”, “tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma”, “en sevdiklerinle birlikte olma durumu”. Hygge’ye ulaşmayı sağlayan şeyler son derece basit. Mum kokuları içinde kurabiye yemek, dostlarla ev ortamlarında buluşmak ve rahatlatıcı konulardan bahsetmek. Kitapta da yayınlanmış olan 10 maddelik mutluluk bence Danlılara göre hygge felsefesi.

1. Atmosfer - Işıkları kısın veya kapatın. Mumlarla bol bol “doğal ışık” yaratın.
2. Anda Kalmak - Anda kalma felsefesi “mindfulness” trend olmadan evvel Dan dostlarımız bu işi çözmüş. Hygge yaşamak için ekranlara bakmamak, yaşanan ana odaklanmak ön koşul.
3. Küçük Keyifler - Sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum ama asla pahalı olması ve zor ulaşılması gerekmiyor.
4. Eşitlik - Sosyal kavramların dışında ortak anlar yaratmak ve paylaşmak.
5. Şükür Etmek - Küçük, büyük fark etmek, elimizdeki şeylere müteşekkir olma durumu. O anda elimizde tuttuğumuz bir kupa sıcak çay da olur, kucağında oturduğumuz sevgilimiz de. Haydi, sahip olduğumuz irili ufaklı güzellikleri sıralayıp şükredelim. Zaten bunu yapana karada ölüm yok, mutsuz olmaz.
6. Uyum - Kendini kanıtlama, yarışma olmadan çevre ile uyum içinde olma durumu. Yani kibarca ego yapmak, övünmek, gösteriş yapmak yok diyorlar.
7. Rahatlık - Ön koşul; Rahat koltuklar, giysiler, zorlamamak ve kendini salıvermek.
8. Barış hali ve Kabulleniş - “No more drama in my life” diyorlar. Siyaset, din, ekonomi gibi gerginlik çıkabilecek konuların hygge ortamında yeri yok.
9. Birliktelik - Bu içtiğimiz bir kahve de olabilir, yanımızdaki sevdiklerimiz de olabilir. Tamamen “birlikte” ve “mutlu” hissetme hali.
10. Sığınak - Hyggelig duruma erişmek için güvende hissetmek, tehlikeden korunduğunu bilmek şart. Sevdiklerinle sarmalanmak ve evin huzurlu ortamı gibi.

Bu felsefeden sonra bir de Danimarka’da insan kütüphanesi olduğunu öğrendim. Evet yanlış okumadınız bir human library - insan kütüphanesi
Bu kütüphanenin diğerlerinden farkı, hikâyesini okumak için bir kitabı değil, gerçek yaşam tecrübelerine sahip bir insanı ödünç alıyor olmanız. Yarım saatliğine bir ekonomisti, bir evsizi, bir politikacıyı, bir akıl hastasını ya da ilginizi çeken neyse o kişiyi karşınıza alıp hikâyesini bizzat kendinden dinleyebiliyorsunuz. İstediğiniz an soru sorup hikâyenin içine girmenizde mümkün.

Şimdi hazır yaz ruh halindeyken böyle bir kütüphanede olsanız sizin hikâyeniz mutluluğa dair olur muydu bir düşünün. Ben ayrıca böyle bir kütüphanede nasıl bir hayatı okumak istediğimi de düşünüyorum.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları