Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Yeni Sermaye: NETWORK

8 Mayıs 2018 , Salı 10:35
Yeni Sermaye: NETWORK
suna@sekizincirenk.com.tr

Hiç tanışmadığınız birisi sizi Instagram’da takibe aldığında sorun yok ancak Linkedin bağlantı teklifi geldiğinde size de tuhaf gelmiyor mu?
Niyet networking belki ama networking ne demek bir tanımlamak lazım.
Benim için anlamı bir dostunuzun, çalışma arkadaşınızın, size yakın olan bir kişinin, karşılık beklemeden hedeflerine ulaşmasına ve başarılı olmasına destek olmaktır. Bunun içinde bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve ilişki taşımak, yardım etmek, insanları tanıştırmak ve ilişki kurmalarını sağlamakta vardır.

Neden önemli?
Doğru insanı tanımak sizi hedeflediğiniz noktalara taşıyabilir. Bugün işadamları, şarkıcılar, futbolcular hatta politikacıların başarı hikâyelerini anlatırken, tanışıklıkları ve ilişkileri sayesinde çok önemli yerlere geldiğini hatta 1 numaraya çıktığını pek çok kez duymuşsunuzdur.

Herkes networking sayesinde en tepeye çıkamayabilir ancak ilişki yöneterek yeni fırsatlar yakalayabilirsiniz. Her gün kurulan iş ortaklıklarının yüzde 70’nin “networking” aracılığıyla yapıldığı, dünya ticaretinin %65'inin birebir bağlantılarla gerçekleştiği düşünülüyor. Ciddi oranlar!

Nasıl yapmalı?
Bazılarımız insanlarla başarılı iletişim kurma yeteneğine doğuştan sahip oluyoruz, bazılarımız ise biriyle tanışırken “acaba” diyor utanıyor, sıkılıyoruz. Aslında networking ilişki yönetiminden ibaret ve bu yönetim pek çok kişisel gelişim başlığı gibi geliştirilebilir. Sihirli kelime “pratik yapmak” ne kadar pratik o kadar deneyim.

Bugün teknoloji sayesinde yeni bağlantılar kurmak eskisinden daha kolay. Linkedin, Facebook, Twitter vs… (en az bir tanesi hayatımızda) Ben yine de yüz yüze yapılmış bir görüşmenin internet ortamından daha etkili olduğunu düşünüyorum. Esas zor olan; ilişkilerin kısa zamanda etkili networking stratejisi oluşturup hayatınızda uygulayabilmesidir.

Asla yapmayın!

•Henüz yeni tanıştığınız birinden bir şey istemeyin, mümkünse öncelikle bir şey sunmaya odaklanın.
•Faydalanma karşılıklı olursa (win-win) elbette daha iyi olur ama fayda sunduğunuz kişiden hemen bir beklentide olmayın.
•Tanıştığınız kişiyle “hadi birlikte iş yapalım” demeyin. Bu networking değil, direkt satıştır.
•Kartvizit alıp vermek networking değildir. Akılda kalmayı başarmak ve devamında kalıcı ilişkiler kurmaktır.
•Tanıdıklarınızı sadece işiniz düştüğünde değil, belli bir düzende aramanız da bir diğer önemli unsur.

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları