Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Sizi listeme eklemek istiyorum!

5 Ekim 2015 , Pazartesi 09:35
Sizi listeme eklemek istiyorum!
suna@sekizincirenk.com.tr

Bu sıralar gün içinde bir rutinim var. Tanımadığım kişilerden linked in baglantı teklifleri alıyorum… Akıllı telefonum sayesinde onaylıyorum, sonra da bekliyorum bu bağlantıyla ne yapacaklar diye… Ama birşey yapmıyorlar. Niyet networking olsa da hareket yok.

Networking kavramının benim için anlamı bir dostunuzun, çalışma arkadaşınızın, size yakın olan bir kişinin, karşılık beklemeden hedeflerine ulaşmasına ve başarılı olmasına destek olmak. Bunun içinde bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve ilişki taşımak, yardım etmek, insanları tanıştırmak ve ilişki kurmalarını sağlamak da var.

Neden önemli?

Doğru insanı tanımak sizi hedeflediğiniz noktalara taşıyabilir. Bugün işadamları, şarkıcılar, futbolcular hatta politikacıların başarı hikayelerini anlatırken, tanışıklıkları ve ilişkileri sayesinde çok önemli yerlere geldiğini hatta 1 numaraya çıktığını pek çok kez duymuşsunuzdur.

Herkes networking sayesinde en tepeye çıkamayabilir ancak ilişki yöneterek yeni fırsatlar yakalayabilirsiniz. Her gün kurulan iş ortaklıklarının yüzde 70’nin “networking” aracılığıyla yapıldığı, dünya ticaretinin %65’inin birebir bağlantılarla gerçekleştiği düşünülüyor. Ciddi oranlar!

Nasıl yapmalı?

Bazılarımız insanlarla başarılı iletişim kurma yeteneğine doğuştan sahip oluyoruz, bazılarımız ise biriyle tanışırken “acaba” diyor utanıyor ,sıkılıyoruz.  Aslında networking ilişki yönetiminden ibaret ve bu yönetim pek çok kişisel gelişim başlığı gibi geliştirilebilir. Sihirli kelime “pratik yapmak” Ne kadar pratik o kadar deneyim.

Bugün teknoloji sayesinde yeni bağlantılar kurmak eskisinden daha kolay. Ben yine de yüzyüze yapılmış bir görüşmenin internet ortamından daha etkili olduğunu düşünüyorum. Esas özen gösterilmesi gereken sahip olunan ilişkiler.

Networking deyince aklıma hep okuduğum şu söz gelir, "Networking avcılıktan çok çiftçiliğe benzer"... Ne güzel demiş. Ifade ediyor…Tam da Ekim ayına başlarken. Ekm ayı tarlaların sürülüp, ekildiği ay. Anadolu'da bu ay için ''gazel ayı'' dendiği de olur. Gazel ''kuru yaprak" anlamına gelir. Ekim ayı renkleri gözünüzde canlandı mı? Gelecek ay biraz daha renkli bir konu moda konuşmak üzere, ihmal ettiğimiz ilişkileri canlandırma ayı olsun bu ay…

 

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları