Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Olumsuz izlenimleri değiştirmek için 3 tavsiye

27 Temmuz 2017 , Perşembe 15:32
Olumsuz izlenimleri değiştirmek için  3 tavsiye
suna@sekizincirenk.com.tr

Olumsuz izlenimleri değiştirmek için  3 tavsiye

Hepimizin başına gelmiştir, yaptığınız kötü bir şaka ile yeni bir iş arkadaşınızı yabancılaştırmış olabilirsiniz ya da bir türlü ulaşamadığınız müşteriniz veya size güvenip güvenmediğinden emin olamadığınız yeni yönetici hepimizin hayatında olmuştur…

Başkalarının davranışlarını izleyip karar almak için biraz aceleci davrandığımız doğrudur. Yanlış olsa da gerçek böyle. Diyelim ki aslında sadece kötü bir gün geçirdiniz , ailenizde son zamanlarda bir sıkıntı var, ya da sadece griple boğuşuyorsunuz ancak  zayıf performansın, asık suratın size ait bir özellik olduğunun varsayılması çok daha muhtemeldir. Olumsuz ilk izlemleri değiştirmek zordur. Ama “10 adımda kişisel imaj” kitabımda anlattığım gibi hazırlıklı ve akıllı bir başlangıç yapamadıysanız sonradan durumu lehinize çevirmek de imkansız değil.

Önyargıları kırmak için 3 strateji öneriyorum:

Şaşırtın
Beynimiz enerji tasarrufuna programlı, bu yüzden onların ilk izlenimlerini değiştirmek için zorlayıcı bir neden sunmanız lazım. Diyelim ki sizi çok sessiz ve içe dönük buldular. O zaman  onların hakkınızda düşündüklerini yeniden değerlendirmeye zorlamak için cesur bir stratejiye ihtiyacınız var. Gelecek toplantıda bir kez konuşmanız yetmez. Konuşan ilk kişi olmak, toplantıda katılımcı bir profil sunmanız şart. Tabi içerik kraldır sözünü unutmadan, donanımlı sorular ve yorumlarla gündeme gelmeniz çok önemli.

İstikrar ve Çoklu Tekrar
Davranışlarda güçlü bir değişiklik; çevrenizekileri  uyarmaya yetebilir ama inandırıcı olması ve aslında kendilerinin yanlış düşündüğünü ispatlaması için pek çok kez üst üste bu deneyimi yaşamaları gerekir. 
Mesela, yeni yönetici başladığı hafta aksilikler yaşandı ve siz işyerine geç kalışlarınızla üne sahip olduysanız bundan sonra istikrarlı bir şekilde, hatta  haftalarca hiç geç kalmamak bu ünü temize çekebilir. İki gün sonra tekrar gecikmekle malesef bu izlenim düzelmez. Ya da bir toplantıda katılımcı olmak da sizi temize çıkarmaz. Bundan sonra her toplantıya hazırlıklı gelip çoğu kez aynı deneyimi yaşatmanız durumu değiştirebilir.

Uzaklaşmayın
Yanlış bir başlangıç sonucu hayal kırıklığına uğrayınca o önemli müşteriden uzak durmak ya da  yeni başlayan müdüre pek görünmemek arzusu daha cazip gelse de yapmayın. Sizin kim olduğunuzu nasıl anlayacak? Yeni bilgiler almadığından yalnızca mevcut algılarını güçlendirerek, ben baştan  anlamıştım zaten deyip kesin kararını verecektir.  Bunun yerine,  onları daha iyi tanımanın yollarını bulmaya çalışın.  Soru sorun, daha sık ziyaret edin, ortak ilgi alanları bulmaya çalışın hatta yeni deneyimler yaşayabilecekleri ortamlara davet edin. 

Bir de hatırlatmam var. Bazen siz bir şey yapmasanız da sadece bir kişiye ulaşamazsınız… Sizin yaptığınız bir şey değil o kişinin geçmiş deneyimleri bir önyargıya sebep olabilir. Geçen bir danışanımın paylaştığı örnekte olduğu gibi bir gün bir müşteriniz size başta seni çok yapmacık bulmuştum ama meğer sen gerçekten hep pozitif birisiymişsin diyebilir. Bu durumda kendinizden eminseniz, siz siz olmaya devam edin. 

Evet haklısınız; yanlış anlaşılmak moral bozucu, heves kaçırıcı, enerji hırsızı, kısaca haksızlık… Ama bunun için hiç çaba harcamamak kendi kendinize yapacağınız daha büyük haksızlık. 

Olumsuz bir algı biraz çaba ve ısrar ile değiştirilebilirler.  Sizi tanımalarına izin verin.

Sevgilerimle

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Oğuzhan / 30 Eylül 2017 , Cumartesi 02:36
Şöyle ki; istemediğimiz ya da yanlış şekilde izlenim oluşturduğumuzda bu durumu değiştirmek için kendinize inanmış şekilde günlük rutininizi ya da işiniz her neyse yapmaya devam etmek bu durumu düzeltecektir. Örnek vermek gerekirse, yeni tanıştığınız birisi sizi çok laubali şekilde görmüş olabilir ancak sonraki karşılaşmalarınızda işinizi doğru ve etkili şekilde yapmaya devam ederseniz sizin hakkınızdaki algısı kısa zamanda normale dönecektir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları