Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Karizma meselesi

4 Şubat 2015 , Çarşamba 09:37
Karizma meselesi
suna@sekizincirenk.com.tr

İsminiz geçtiğinde ne düşünüyorlar, ne hissediyorlar? Ne diyorlar?
Duruşunuz sizinle ilgili nasıl bir mesaj veriyor?
Sadece ne giydiğiniz değil…Tavırlarınız, uslubunuz, göz teması kurup kurmadığınız, ses tonunuz, nezaketiniz…Hepsi sizin kişisel markanızla ilgili mesajları başkalarının bilinçaltına göndermede önemli unsurlar. Bazı insanlar vardır ki ortam ne kadar kalabalık olursa olsun hemen dikkati kendilerine çekerler. Bu onların ne kadar yüksek sesle konuştukları, ne kadar paraları olduğu ya da ne kadar çarpıcı göründükleriyle sınırlı değildir.  Öyle bir karizmaları vardır ki anlatacaklarını dinlemek istersiniz, onun grubundan biri olmak istersiniz… Sihirli bir dokunuşla iyi hissettiren, mıktanıs gibi kendilerine çeken bir yanları vardır.

Karizmanın sözlük anlamına baktığınızda  Eski Yunan uygarligina uzanan bir geçmişe sahip "ilahi ilham yeteneği anlamını taşıyor.

Ben de günümüz koşullarında profesyoneller sözkonusu olduğunda karizmatik duruşu  şöyle özetliyorum:

Çekici bir görüntü,

Etkin iletişim gücü,

Özgüven sergileyen bir beden dili ve

İyi hissetiren, güven veren, ilham veren bir  enerji.

Peki bu sözlük anlamında olduğu gibi tanrı vergisi midir? Sonradan öğrenilebilir mi?

Evet.  Bu duruş zaman içinde kazanılır bir günde olmuş birşey değildir. Tıpki kişisel markanız gibi. Topluluk önünde konuşmayı sık sık pratik ederek özgüveniniz geliştirebilirsiniz, bir ekibi adalet ve enerjiyle yönetmeyi, baskı altında sakin kalabilmeyi ya da konuştuğunuzdan daha çok dinlemeyi…Bunların hepsi yardımcı olur.

 Etkili iletişim becerileri kazanmak ve farkında olmadan verdiğiniz olumsuz mesajları olumlularıyla değiştirebilmek için adım atmak ve elbette konumunuza uygun giyim tercihleri yapmak güzel bir başlangıçtır. Ancak bir günde gerçekleşecek  bir değişim beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu süreçte tutarlı olmak ve kişisel markanızı bilinçli şekilde taşımak bu karizmatik duruşun sağlamlaşmasında belirleyici adımlar olacaktır.

Yeni yılın ilk günleri kişisel markanızı gözden geçirmek için mükemmel bir zaman.  Bu satırları okurken bir adımla başlayın, hemen şimdi…

 

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları