Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Siz geri bildirim istemediniz ama onların söyleyecekleri bir şeyler varsa…

4 Nisan 2017 , Salı 16:55
Siz geri bildirim istemediniz ama onların söyleyecekleri bir şeyler varsa…
suna@sekizincirenk.com.tr

İstenmeyen bir geri bildirim daha doğrusu hazır olmadığımız geri bildirim anında zarar gören  egonuz nasıl devreye giriyor, farkında mısınız?

İster tecrübeli bir çalışan olarak ister iş dünyasına yepyeni giriş yapan bir taze beyin profesyonel olarak büyümenin en iyi yollarından biri , arkadaşlarınızdan, ailenizden, meslektaşlarınızdan ve elbette üstlerinizden geri bildirimleri kabul ederek, uygulayarak yenilenmek ve iyileşmek. Geri bildirim almak istediğimiz ya da beklediğimiz zamanları tanımlamaksa biraz zor, hiç hazırlıklı olmadığınız anlarda siz sormadan gelen geri bildirimleri de doğru duyabiliyor musunuz?

Ne yapmalı da bu anlardan fayda sağlamalı:
Örneğin, performans, görünüm veya sunum yeteneklerimiz hakkında ani bir geri bildirim almak, bazen kendimizi koruma moduna alarak kapatmamıza neden olabilir.

"Ne sunum sırasında mırıldandığımı mı söylüyorsun? Bence yanılıyorsun.
Oldukça iyi konuştum! "

İlk tepki genellikle savunmaya girerek kendimizi korumak için geri bildirime karşı gelmektir. Mesela bir meslektaşınız, gömleğinizin haftanın 5 gününden 4'ünde kırıştığını fark ettiyse, şöyle bir şey söylemek cazip gelebilir: "Ne kadar meşgul olduğumu biliyorsunuz ve yakınımda kuru temizleyici yok. " Tabi benim en sevdiğim tepki de şu: "Artı, neye benzediğim önemli değil. Önemli olan benim üretkenliğim. "

Eleştiriyi takiben, sıklıkla savunmacı olur, mazeretler bulur ya da konuyu değiştirir misiniz? Bu reaksiyonlar fayda sağlamayı engelliyor, bir dinleyebilseniz, neler değişir hayatınızda…Egonuzun esiri olmamaya bakın. Kısaca kendinizi geri bildirime kapamayın.

Hemen birkaç ipucu daha, bakalım işinize yarayacak mı?

1. Her zaman bir geri bildirim alma  zihniyetinde olun.
Tıpkı networking mantığı gibi her an iletişime açık olun.
2. Netleştirin
Geri bildirim açık değilse ilk önce kişinin ne demek istediği açıklığa kavuşturmalıdır.

3. Şahsi almayın
Bir meslektaşınız, üst düzey yöneticiniz veya arkadaşınız size sormadığınız geri bildirimde bulunuyorsa, bu sizi önemsiyor oldukları ve başarılı olmanızı istemek demektir. Geri bildirimi olumsuz bir şekilde ele alırsanız, mükemmel bir kendini geliştirme olanağını kaçırabilirsiniz.

 4. Uygulama yapın ve onaylayın
Davranışın sürdürülebilirlik umuduyla değiştirilmesi birçok uygulama gerektirir. Geri bildirim alın, gerekli değişiklikleri uygulamaya başlayın ve birkaç hafta sonra fark edip etmediklerini çevrenizdeki kişilerle de teyit edin.

Mutluluğumuz ve başarımızla ilgilenenler biz  istemediğimiz halde geri bildirim sunacak kadar cesur olduklarında harika bir fırsat verirler bize. İlk etapta geri bildirim sunmak cesaret ister. Onlar kadar cesur olmalı ve geri bildirimle lütuf ve alçak gönüllülükle karşılanmalıyız. Sonuçta, meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız sadece hakkettiklerimize ulaşmamıza yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Sevgilerimle

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları