Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Televizyonda ne giymeli: İzleyici için değil kamera için giyinin!

6 Temmuz 2015 , Pazartesi 09:08
Televizyonda ne giymeli: İzleyici için değil kamera için giyinin!
suna@sekizincirenk.com.tr

Bu defa paylaşacaklarım kamera önüne geçecek herkes için.

Artık herkesin bir yayıncı olduğu günümüzde kamera önüne geçip uzmanlık alanında paylaşımlarda bulunacak herkese sesleniyorum!

Anlatacaklarınız hazır, mesajınız tamam, peki ne giyeceksiniz?

Mesleğe başladığımdan bu yana ekrana çıkarken ne giymeli sorusu önce kendim sonra danışanlarımla en çok karşıma çıkan sorulardan biri. Son 5 yıldırsa hayatımda bu işin profesyonelleri, haber spikerleri, sunucular, ekran yüzleri var. Hal böyle olunca soru daha çok kulağımda! Bugüne dek 10 ulusal televizyon kanalıyla uzun süreli danışmanlık çalışmaları yaptım. Her biri için ekran önü standartları belirledik. Giysileri stüdyolara uygun renklerle, sunucuya yakışan tonlar ve  haberi vurgulayacak tercihlerle harmanladık. Çok güzel dostluklar kurduk. Artık haber izlerken sürekli dostları izler hale geldim dersem siz kimlerle çalıştığımı tahmin edersiniz. Çok hızlı, renkli ve gelişen bir dünya televizyon dünyası.

Bir sunucuyla çalışırken, seçimlerini değerlendirirken en sık aldığım cevabı sizinle paylaşayım:

-Ama biz izleyici için giyiniyoruz.

Oysa, sunucu ve ekrana çıkan herkes hatırlamalıdır ki kendisi ve izleyici arasında bir de kamera var. Ve gelişen teknolojiye rağmen kameralar hala sınırlı bir gözle görüyorlar dünyayı. Gözle gördüğümüz her şeyi aynı netlikte ayarlayamıyorlar. Renkler, desenler değişiyor, çıplak gözle görüldüğü gibi ekrana yansımıyor.

Dolayısıyla  ilk tavsiyem: Hayır izleyici için değil, önce kamera için giyinin! Önce kamera sizi doğru görsün.

Br başka yorum daha gelsin o halde…

-Bana kırmızı çok yakışıyor! Ne zaman mavi giysem çok iltifat alıyorum.

Güzel, tabi renkler hep önemli, yakışan renkleri bilmeli…Ama bıraktığı etki güvenilir mi, dikkat dağıtan bir renk mi, esas önemlisi ekranda akma etkisi yapar mı?

Örneğin kırmızı, enerjik dinamik bir renk olarak anılırken ekranda malesef zor bir renk. Nötr renklerle yanyana geldiğinde kamera sensörlerinin renklere odaklanması teknik olarak zorlaşıyor. Sonuç: Renk dağılıyor.

Ya da desenler, özellikle siyah beyaz gibi zıt renklerde desenler yine kamera için zor detaylar. Sonuç:  Tarama etkisi…

Bir de stüdyolar genellikle dört hatta daha fazla noktadan ışıklandırılır, bu ışıklar sizi ve çevrenizi aydınlatırken kullandığınız takılar da bu ışığı yansıtarak, dikkat dağıtan bir detay haline gelirler.

Ben bu yüzden ekran yüzleri ile çalışırken göz yoran dikkat dağıtan detaylar, parlak renkler, dokulu kumaşlardan kaçınırım.  Kısaca ekranda da Less is more, siz sadelikten şaşmayın.

Dikkat dağıtan detaylardan arınmış bir şekilde karşımızda olduğunuzda sizi zevkle izleyeceğiz!

15 dakika için ünlü olacaksanız ya da hayatınız kamera önünde geçen bir profesyonelseniz izleyici için değil önce kamera için hazırlanın :)

 

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın


 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları