Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Dünya kadınla güzel

5 Mart 2015 , Perşembe 15:01
Dünya kadınla güzel
suna@sekizincirenk.com.tr

Kadınla ilgili tanımlamalara bakıyorum; Kadın hala ve çoğu zaman kıyafet seçimlerinin de etkisiyle ev kadını, kariyer kadını, seksi kadın gibi kısıtlanan tanımlamalarla değerlendiriliyor. Birisi diğerinin yanında olamazmış gibi.

Peki kadın kendi kimliğini yönetebiliyor mu? Özellikle iş hayatında kadın. Birlikte çalıştığım, tanıştığım, hayata karıştığım kadın arkadaşlarımı gözlemliyorum. Tüm gelişmelere rağmen kadının kendini ifade etme sürecinde kafası hala karışık. Kadın kimi zaman kendini saklama yolunu seçiyor, kimi zaman feminenliği diğer tüm mesajların önüne geçiyor, kimi zaman erkeksi görüntüler ve davranışlarla erkeğin başarı  formülünü tekrarlama çabasına giriyor ancak bu sınırlayıcı oluyor. Oysa kadın işteki konumunun gerektirdiği doğal yeteneklerini keşfedip bunları öne çıkarabilmeli.

2011 yılında Harvard Üniversitesi tarafından liderler arasında yapılan araştırmanın ortaya koyduğu gibi duygusal zeka, iletişim ve insiyatif kadının doğal yetenekleri arasında öne çıkıyor. Kadın bu konularda erkeklerden daha avantajlı, kısaca kadın daha iyi dinleyici, başkalarına gelişim alanı yaratmada daha destekleyici, sonuç odaklı. Yine araştırma sonuçlarına göre kadının olduğu gruplarda kolektif IQ yükseliyor.

Bizde kadının olduğu gruplara bakarsak, rakamların durumu pek içi açıcı değil. Parlementoda kadın temsil oranı %9. Bundan önceki oran %4’tü, evet geliştik. Bakalım bu yaz seçimlerden sonra bu oran nasıl değişecek?

Kadının kimliğine, toplum içinde ve profesyonel yaşamda kendini nasıl konumlandırdığına dönecek olursak, kılık kıyafet, kişilik, hal tavır ve aktif olarak bulunduğu platformlar algılama yönetiminde ele alınması gereken etkenler arasında. Giyim ve kişisel bakımla tanımlayabileceğimiz görüntü yönetimi önce kendi özgüvenini tazelemede sonra da kendini etkili, kaliteli, doğru ifade ederek güven kazanmada belirleyici öğeler arasında.

Her şey bir yana olayın bir de başka bir yüzü var ki çağdaş toplumlarda bile önüne geçilemeyen bir tablo. Bu yıl kadın mağduriyetinin fazlasıyla yaşandığı bir yıl oldu. Dünya genelinde de durum pek değişmiyor. Ayrımcılığa maruz kalmış birçok kadın halen profesyonel hayatlarında ucuz iş gücü olarak değerlendirilirken, birçoğu da kendini topluma zor kabul ettiren bir birey olarak ayakta hatta hayatta kalmaya çalışıyor. Şiddete maruz kalanlar, cinsel tacize uğrayanlar ve öldürülenler… Kadın erkek hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi, maalesef yavaş ilerleyen bu süreçte sonuna kadar savaşması gerek... 8 Mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur.

Dünya Kadınlar Gününü bize armağan eden 129 kadına saygı ve şükranla…. http://tr.wikipedia.org/wiki/Dünya_Kadınlar_Günü

 

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları