Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
SEKİZİNCİ RENK

Toplantınıza pijamalarınızla gider misiniz?

9 Ağustos 2016 , Salı 10:03
Toplantınıza pijamalarınızla gider misiniz?
suna@sekizincirenk.com.tr

Ciddiyim. Şaka yapmıyorum. Ben gitmem. Siz de gitmezsiniz. Sorumun nerden çıktığını anlatayım. Bir süredir Türkiye ABD arası gidip gelerek yaşadığımdan sık sık Skype, Face Time gibi programları kullanıyorum. Programı kullanırken de zaman zaman teknik hiçbir konudan kaynaklanmayan, tamamen insan odaklı aksaklıklara tanık oluyorum. Bazen kapıdan içeri biri giriveriyor, bazen güm pat sesler konuşmamızı bölüyor. Buna geri döneceğim. Bu programlar hep vardı ama sanırım bugünlerde daha popüler hal aldı. Facetime geçtiğimiz günlerde yaşanan demokrasiye saldırı gecesinde kriz ortamında  iyasilerin halka seslenişinde kurtarıcı oldu biliyorsunuz. O günden beri benim görüşmelerimde de facetime çekingenliği kalktı. Bizim evde torun hasreti çeken anneanneyle dedenin kurtarıcısı face time, saat farkı sayesinde bebeğin uyku saatlerinde işlerini yöneten annenin de sağ kolu oldu. Devam eden seanslarımın yanında yeni dönem için planladığımız eğitimlerle ilgili görüşmelerimizi de yüzyüze yapıyoruz. Bulunduğunuz yeri terk etmeden, karşınızdakini görerek konuşmak telefon konuşmasından çok daha etkili oluyor. Hatta acaba yoğun İstanbul trafiğini hafifletecek bir çözüm de olur mu; teknolojiyi biraz daha lehimize kullansak mı diye de düşünmeye başladım. Türkiye’de de düzeltiyorum İstanbul’da bir saatlik görüşme için gidiş dönüş 4 saat yollarda harcamak yerine müthiş bir zaman yönetimi olur bence.. Ama bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı var atasözü bizim dilimizde varken teknoloji akla gelmiyor bile.

Yalnız bu görüntülü görüşmelerin sunduğu pratiklik beraberinde biraz özen gerektiriyor.

Nasıl göründüğünüz, arkanızın masanızın nasıl göründüğü, etrafta olan bitenlerin sizi izleyen kişiye nasıl yansıdığı hatta sizing o kişiyle gözgöze iletişim kurup kuramadığınız hepsi değinilmesi, farkında olunması gereken konular.

Bir kere ofisteyseniz kapınızı kapatın, odanız yoksa bir toplantı odasına gidin ve toplantınız olduğunu çalışma arkadaşlarınıza da iletin. Odanıza giren olmasın. Tıpkı gerçek bir toplantı gibi. Teknoloji üzerinden yapılan bir toplantı kişiler fiziksel olarak orda olmasa da aynı saygı ve özeni hak ediyor. Eğer evden çalışıyorsanız ya da saat farkı nedeniyle evden görüşecekseniz de mesela köpeginizden uzak bir odada olun, ya da havlıyorsa bu sürede onu dışarı cıkaracak birini bulun. Benim durumumda toplantı saatleri için bebegin uyku rutinine uygun saatler seçmek, ya da babasının evde olması önkoşul!  Yine evdeyseniz temizlik yapan yardımcınız arkanızdan kovasıyla geçmesin. Bu arada backdrop yani arka görüntünüz, duvar, kapı ne varsa, orası da önemli. Sİz konuşurken arkanızda olacak duvarın temiz ve sade bir zemin olmasına özen gösterin dikkat dağıtıcı detaylar sizi dinlemelerini dolayısıyla mesajınızın anlaşılmasını güçleştirir.  

Kısaca hazırlıklı olun…

  • Profesyonel kimliğinize uygun giyinin…Özellikle uluslarası saat farkı olan görüşmelerde…Saat kaç olursa olsun…Sizin için gece saat 10 olması pijamanızla görüşme yapmanız için geçerli bir koşul değil. Buna saç makyaj bakım konuları da dahil.
  • Gözlük kullanıyorsanız camları anti refle olsun, yani yansıma yapmasın.
  • Yüzünüzü görünür kılacak ışık ayarından emin olun, pencere önüne oturursanız ışık arkadan gelir, yüzünüz karanlıkta kalır. Kalmasın.
  • En önemlisi de konuşurken telefon, tablet ya da bilgisayar ne kullanıyorsanız mutlaka kamera deliğine bakın ki karşınızdaki kişi sizinle göz göze temas kurabilsin.
  • Bir de seste gecikmeler yaşanacağından yavaşlayın. Konuşmalarınız üst üste binmesin.

 Ve mutlaka hangi programı kullanacaksanız, bir deneme yapın, herşey çalışıyor mu, ses ve  görüntü sağlıklı mı emin olun.

Tüm bunlara ek itiraf: Yurtdışında olan ben olduğumdan Türkiye saatine göre sabah yani benim gecemde gerçekleşiyor bu toplantılar ve ben de çoğu zaman giyinmesem, makyaj yapmasam diye destek arayışıyla eşime sızlanıyorum… Bazen hile yapabilirim, üstte ceket altta günlük kıyafet olmuş olabilir ama bu kadarını haber spikerleri de yapıyordu bir zamanlar öyle değil mi?

Sevgiyle kalın,

Suna Kabadayı Bayraktar

 

Suna Kabadayı Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Suna Kabadayı Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları