Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

Sosyal Medya Belası (!)

24 Nisan 2015 , Cuma 08:46
Sosyal Medya Belası (!)
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yöneticileri “sosyal medya”yı en üst sıralara taşımışlar. Ancak sadece iş planlarının içinde değil, kaygı listelerinde...

Creating People Advantage* isimli harika bir rapor yayınlanıyor. 2014-2015 sonuçları bu yılın hemen başında açıklandı. Türkiye’den de 63 büyük kurumun IK tepe yöneticisi yanıtlamış anketi. Bu rapor, “İnsan Kaynakları Yönetimi” konusunda dünyanın çeşitli ülkelerindeki İK yöneticilerinin neleri dert edindiğini gösteriyor.

Bu araştırmaya katılan 101 ülkeden binlerce tepe İK Yöneticisine insan yönetimi konusundaki trendleri soruyorlar, şirketlerinin bu konudaki yetkinliklerini değerlendirdiklerinde, gündemde veya gelmekte olan bu konuları ne kadar önemli gördüklerini soruyorlar. Bu raporu büyük heyecanla beklerim.

Acil ve öncelikli İK sorunları – global olarak – “liderlik geliştirme” ve “yetenek yönetimi” olarak belirmiş. Dünya ortalamasında dokuzuncu sıraya yerleşerek “sondan ikinci” olan konu ise Sosyal Medya.

Türkiye’de ise “Sosyal Medya” hemen yetenek yönetiminin ardından ikinci sıraya yerleşmiş.  Bu sadece “sosyal medya bizim için şimdi ve yakın gelecekte çok önemli” demek değil.  “Önemli buluyorum ama hazır hissetmiyorum, hazırlanmak, hızlıca yanıt vermek zorunda hissediyorum” demek. Merak edenenler için; “sosyal medya”yı Türkiye gibi en üst sıralarda sorun gören İK’cılar bir de Endonezya’dalar.

Sosyal medya İK’cıları nerelerde ilgilendiriyor?

Çok net biliyoruz – yanıtlara göre. İK süreçlerinde kullanma meselesi var.

Bir de tabi iletişim kanalı olması... Hem çalışanlar hem de potansiyel çalışanlar (adaylar) aktif olarak Sosyal Medya’yı kullanıyor.

Hem biliyoruz, hem çekiniyoruz. Bence Türkiye’de ifade özgürlüğü kendi seyrinde gelişmediği, insanlar kendilerini konvansiyonel araçlarla anlatabilmeyi beceremeden sosyal medyaya atladıkları için kural koyuculara “korkunç” geliyor. Eh biraz da ifade edenler tarafında, bu terbiyeyi almamış olmanın getirdiği sıkıntılar var.

Çözüm nerede?

Gelecek ay yazalım...

*PERYÖN-Türkiye İnsan Yönetimi Derneği, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerindeki PERYÖN benzeri derneklerin oluşturduğu federasyon olan “WFPMA”nın bir üyesi. İki senede bir WFPMA, dünyanın önde gelen strateji danışmanlarından Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte  bu büyük araştırmayı yürütüyor.

 

İdil Türkmenoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları