Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

İş Sağlığı ve Güvenliği bir İLETİŞİM işidir

1 Nisan 2013 , Pazartesi 10:29
İş Sağlığı ve Güvenliği bir İLETİŞİM işidir
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

 

Geçen yazımda, “İş Sağlığı ve Güvenliği telaşının başlamasını çok önemli, çalışanların benimsemesi ve desteklemesi kısmının ihmal edilmesini de eksik, hatta tehlikeli buluyorum” demiştim. Bu meseleyi şirketlerin performansını arttırmak üzerine kurgulamak, festival havasında gündeme sokmak, etkileme ve etkilenme alanını genişletmek, aslında bir tür kampanyaya çevirmek gerekir. Aslında bu iş bir iletişim işidir!

Elbette Pozitif Yönetim/İşyerinde Eğlenceli Ortam Yaratmak tarafından bakmak istiyorum konuya. 

Şirket içi, montaj hattı, fabrika alanı vb güvenlik prosedürlerinin anlatıldığı, ardından izleyenlere “izledim” imzalarının attırıldığı güvenlik filmlerinden, Tahtakale’den alınıp duvarları asılmış “Baretsiz girilmez” işaretlerinden daha akılda kalıcı olduğu kesin olan birkaç örnek vereyim:

·         Bir akaryakıt firması, TIR şoförlerinin eşlerine “kocanız nasıl tehlikeli bir işte çalışıyor, biliyor musunuz?” konulu seminerler düzenledi. Amaç güvenlik meselesini şoförleri eşleri üzerinden de hatırlatmak.

·         Yine Türkiye’den bir otomotiv firması, işçilerinin çocuklarından  “babalarının eve  sağlıklı ve güvenli” gelmesi üzerine resimler yapmalarını istemiş. “Babacım, seni çok seviyorum, sana hiçbir kötü şey olmasını istemiyorum. Lütfen bugün de eve iyi gel.” sloganlarıyla dolu resimlere bakarken etkilenmemeniz, gözlerinizin dolmaması mümkün değil.

·         Bir başka firma güvenlik prosedürlerine uyduğu için hayatı, eli, kolu kurtulan işçilere, atlatılan kazaların ardından “ben kazayı atlattım” sertifikaları verip başarılarını (bu da bir başarı!) fabrikaya anons ediyor.

·         Hosteslerin ağzından veya kabin içi bilgi ekranlarından yapılan standart güvenlik anonsunu  dikkatle dinleyen yolcular pek azdır. Ama Türk Hava Yolları’nın Manchester United’lı futbolcular ile hazırladığı güvenlik videosunu THY ile uçmuş herkes hatırlar. IATA kurallarına uygun, tüm konulara değinen, ama değişik ama en önemlisi en az bir kere kendini izleten bir film.  Eğlenceli bir film.

Önümüzdeki dönemde, bu konuda eksikleri kapatmanın yanısıra, sağlıklı çalışanları daha iyi, yorgunları daha enerjik, streslileri daha rahatlamış hale getirecek, sağlıklı yemekler, havadar ortamlar sunacak, İSG planları beklemeliyiz. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının, şirket doktorlarının, İK bölümlerinin, şirket catering firmalarının ve tabi ki çalışanların bir araya bolca geldiği, yasak savmanın ötesine geçerek çalışanların gerçekten ve isteyerek destekleyeceği sağlık ve güvenlik adımlarının atılmasını umuyorum. Ve iç iletişimcilerin devreye girmiş olmasını, tüm bu etkinliklerin iletişiminin de aynı anda planlanmış olmasını...

https://twitter.com/idiltrkmngl

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları