Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

Değişimde İletişimin İpuçları

10 Ekim 2013 , Perşembe 09:20
Değişimde İletişimin İpuçları
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

Yeni ERP projeleri, yeni kuşaklar, birleşmeler, satınalmalar, küçülmeler, büyümeler, yurtdışına açılmalar, ürün odaklılıktan müşteri odaklığa geçmeler, işin merkezine mobil teknolojiyi almalar, Anadolu’da yayılmalar, internette büyümeler, yönetim  değiştirmeler, değişen kanunlara uyum sağlamalar... Şirketlerimizde sürekli bir değişim içinde yaşıyoruz.

5-6 Kasım’da Lütfi Kırdar’da PERYÖN’ün yıllık kongresi var. İnsan Yönetimi Kongre’sinde Değişim Yönetimi ve İletişim konulu bir oturumda görev alacağım. Başlığı “Değişin dedik, niye değişmediniz?” 

Birçok işletmede bu “değişimlerin yönetimi”; Bilgi İşlem/Kalite/Proje Organizasyon departmanlarının, “iletişim”i ise Reklam ve Halkla İlişkiler’in tekeline girmiş. Tepe yönetim ve bu departmanlar İnsan Kaynakları’nı işe davet etmeyi düşünmemiş, veya hukuki ve idari konulara gelince yapılması gerekeni iletmişler. İnsan Kaynakları departmanlarının bazıları ise zaten bu işlerin içine girmeyi gerekli görmemiş, istekli olmamış.

Taa Akın Öngör liderliğindeki Garanti Bankası’nda çalıştığım yıllarda –dile kolay 18 sene önce- bile bu iki konunun “insan kaynakları”nın ana işi olduğu beynime yerleşmiş, yüreğime kazınmıştı.

Değişim sırasında iletişim yapmak; işin başında “kick-off” toplantısı  düzenlemek, değişime bir slogan bulmak, maskot seçmek, logo yapmak,  belli aralıklarla çalışanlara güncelleme duyuruları yollamak, yenilikler hakkında eğitim vermek, bitince de parti düzenleyip birlikte kutlamak, demek değildir. Daha doğrusu, “Evet, ama yetmez!”

Çalışanlar ayrıştırılmalı, her segmente farklı araç ve mesajlarla, hata farklı sıklıklarla ulaşmalı, tüm bu süreçte nabız da tutulmalı. Çok zor ama çok keyifli, üstelik kurumun kaderini değiştirebilecek yaklaşımlar bunlar. İnsan Kaynaklarının da tam içinde olması, adım adım yönetmesi gereken süreçler... Kongrede değişim yönetimi ve iletişim konularında birçok oturumdan ipuçları yakalayacaksınız. ISG’yi şirketlerinde kampanyaya dönüştürenleri, kadın-erkek eşitliği konusunu belli programlar uygulayarak yerleştirenleri, gençlerle çalışan ve kendilerini buna uyduran kurumları dinleyebilirsiniz. Bizim oturumdaki kırk dakikada da yerli ve yabancı örneklerle değişim ve iletişim konusunun mekaniğine odaklanacağız.

Görüşmek üzere... 

 

https://twitter.com/idiltrkmngl

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları