Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

İç İletişim Cenneti: Özel Günler

7 Mayıs 2013 , Salı 09:32
İç İletişim Cenneti: Özel Günler
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

 

Kadınlar Günü, Çocuk Bayramı, Anneler Günü, Gençlik Bayramı, Babalar Günü… Önünüzden geçip giden fırsatlar…

 

Acaba şirketlere iç iletişim desteği verdiğini de düşünen hangi iletişim ajansları bu günlere özel, yaratıcı, farklı etkinlikler müşterilerine önerdi ve başarıyla uyguladı?

Acaba kaç İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Departmanı, Çalışan Bağlılığı ve İşveren Markası bu günleri planladı? Hangileri tratejilerine uygun olarak yıllık iletişim planına bu günleri önceden yerleştirdi, çalışanlara ve ailelerine dokundu ve sonuçlarını almaya başladı?

Yasak savmak veya gerçekten dokunmak

8 Mart Kadınlar Günü’nde karanfil aldığınızda şirketlerinize bağlılığınız artıyor mu? Pekiyi, doğum gününüzde pasta kesildiğinde? Ya Anneler Günü’nde menekşe saksısı masanıza konduğunda? Bunlar ve benzerleri, sıradanlaşan hatta gitgide çalışanlarda bıraktıkları olumlu etkilerini kaybetmiş olan türden kutlamalar.

Evet, bütçe ayrılmış. Evet o gün unutulmamış. Ama hayır, hiç bu konuda düşünülmemiş de. Şirkete (ajans tarafından bakıyor/okuyorsanız müşteriye) uyarlanmamış. Bütünleşik bir iletişim stratejisinin parçası değil.

Bütüne bakmak

Örneğin, temel ilkeleri arasında eşitlik olan bir şirketin veya daha spesifik yazarsak kadınların işyerinde güçlenmelerini destekleyen bir şirketin, Kadınlar Günü’nü karanfil verip geçmesi, biraz daha yaratıcı olduğunu sananların  da erkek çalışanlardan bu çiçekleri vermelerini istemesi  ne kadar yazık.  Dünya kadar etkinlik planlanabilir oysa.  İşyerinde kadın-erkek eşitliğini vurgulayacak, ayırımcı hallerle savaş açacak hatta uygulamalara yenilerini katacak bir fırsat bu gün.

Anneler Günü münasebetiyle sadece annelere (kadın çalışanlara) yönelik çocuk sağlığı ve eğitimi seminerleri verdirmek de kaş yapayım derken göz çıkartmaya bir örnektir. İşte en baştan, “çocukların bakım sorumluluğu annenindir” dediniz bile. Hoop, eşitsizlik tuzağına düştünüz… Nerede iletişimcileriniz? Nerede Employer Branding?

Şeytan detayda

Özel günler ve haftalar bir bütün olarak planlanmalı. Mesajlar, hediyeler, ilgili etkinlikler birbirini tamamlamalı. Kuruma özgü olmalı. Şirketler tarafında “Bütçemiz yok”, ajanslar tarafında “müşteriden talep gelmedi”  bahanesinin arkasına sığınılması günah sayılacak kadar büyük fırsatlar bu günler. İletişimcinin kolunu uzanıp toplayabileceği yükseklikteki meyvalar… Üstelik bol bol düşünmeye fırsat veriyor- sürpriz değil bu günlerin geleceği öyle değil mi?

 

https://twitter.com/idiltrkmngl

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları