Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

Sosyal Medya Belası (!) – 2

5 Mayıs 2015 , Salı 08:34
Sosyal Medya Belası (!) – 2
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

Creating People Advantage* 2014-2015 raporuna göre, Türkiye’deki 63 büyük kurumun İnsan Kaynakları tepe yöneticisi “sosyal medya”yı insan yönetimi konusundaki trendler içinde saymış. Şirketlerinin bu konudaki yetkinliklerini değerlendirdiklerinde, gündemde veya gelmekte olan bu konuyu önemli gördüklerini söylemişler, en üst sıralara taşımışlar. Ancak sadece iş planlarının içinde değil, kaygı listelerinde de...

Geçen ay nedenlerini yazmıştık. Pekiyi, çözüm nerede?

Çözüm nerede?

Çözüm, sosyal medya kullanımı ile ilgili herşeyi kurala bağlamak, mümkünse şirket bilgisayarlarından girmeyi yasaklamak ve herkesi disiplin ile tehdit etmekte de görünebilir (!).

Oysa gerçek çözüm, bakış açısını değiştirmekte. Aslında nasıl yöneteceğiniz özgürlükçü mü, yasakçı mı İnsan Kaynakları işi yaptığınıza bağlı.

Çözüm, kabul edip adını koymakta.  Adını koyup, hem işleri yapanlar hem de süreçleri yöneten taraflar olarak, birlikte tanıyıp düzenlemekte. Yasakları değil, değerleri vurgulmakta. İfade özgürlüğüne saygı duyup, insanlara güvenmekte.

Korkunun ecele çaresi yok.  Zamanın ruhu böyle emrediyor.

*PERYÖN-Türkiye İnsan Yönetimi Derneği, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerindeki PERYÖN benzeri derneklerin oluşturduğu federasyon olan “WFPMA”nın bir üyesi. İki senede bir WFPMA, dünyanın önde gelen strateji danışmanlarından Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte bu büyük araştırmayı yürütüyor.

İdil Türkmenoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
ugur güler / 28 Mayıs 2015 , Perşembe 17:55
sosyal medyabahane edilerek personel işten çıkartılabilirmi ?
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları