Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
HR & PR

Kadınlara fırsat eşitliği

3 Nisan 2012 , Salı 14:35
Kadınlara fırsat eşitliği
idil.turkmenoglu@halklailiskiler.com

Tek kanatla uçulmaz. Toplumda kadınsız değişim ve gelişim olmaz. Hepimiz biliyoruz. Bu konuda çaba sarfediyoruz. Ama acaba bu yolda, iç iletişimde gözden kaçırdıklarımız var mı?

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği PERYÖN'ün yeni başkanı Yiğit Oğuz Duman, derneğin yeni dönemde Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri olarak gördüğümüz “kadın istihdamı”na da odaklanacağını söyledi.   Türkiye’de kadın istihdam oranı %24, onların da yarısısının sosyal güvencesi yok(1).  Ayrıca yöneticilerin sadece %22’si kadın(2).  

Diğer taraftan, kadınlar tüketimi yönlendiriyorlar. Global olarak, yeni araba alımlarının % 50'sini, iş seyahati harcamalarının % 40'ını belirliyorlar. Yüksek eğitimli kadınların %95’i kendi evlerindeki  gıdadan sigortaya, her tür alım kararını veriyorlar. Kadınlar, dünyada en büyük pazarlama segmenti...

Bu kadar büyük bir tüketici grubunu sadece erkekler anlayıp  yönetemez. Kadınlara istihdam fırsatları vermek kadar yönetim pozisyonlarına taşımak çok önemli.   Sadece sosyal sorumluluğun bir parçası olarak görülemez, bir “iş kararı” olarak gerekli. Kadınları işyerine ve yönetime taşımamak iş için büyük bir kayıptır aslında...

Peki, bütün bunları bilmemize rağmen, kadınları güçlendirmek istediğimiz modern dünyanın modern ofislerinde, IK ve İç İletişim açısından dikkatimizden kaçan, iyi niyetli hatalar yok mu? İsterseniz, yapılacak işler listesi oluşturalım:

Çalışma Kuralları / Çalışan El Kitabı

İK’nın yazdığı, PR  ajansının dilini düzelttiği, reklam ajansının   resimlendirip renklendirdiği “çalışan el kitabı”nda, kadınlara fırsat eşitliği verileceği açıkça belirtiliyor mu? Cinsel taciz ve ayırımcılık gibi konuların adı konup tanımlanıyor mu?

Taahhütler

Bu konuda gerçek bir adım atarak hem çalışanlara, hem müşterilerinize, hem de son tüketicilere değer katabilirsiniz. Birleşmiş Milletler’in “Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri”ne taraf olabilirsiniz.Dünya Bankası ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ortaklığında imzaya açılan “Fırsat Eşitliği Modeli”ni imzalayabilirsiniz örneğin.  Bu modelin imzası ile politika ve uygulamalarını raporlayacağınızı, ilerlemeleri izleyeceğinizi ve bağımsız bir firmanın denetimine açacağınızı  ilan edersiniz.

Bayan Tuvaleti

Lütfen şirketteki tabelaları, formları dokumanları gözden geçirin. “Bayan” tuvaleti, ilanlarını değiştirin. Başvuru formlarınızda “cinsiyet” bölümünü ya kesin olarak kaldırın, ya da yapamıyorsanız kadın-erkek olarak düzeltin.

Karanfil

Kadınlar Günü klasik hediyesi “karanfil” den kurtulun. Sembolik bir hediye elbette. Ama neyi sembolize ediyor? Karanfil verirken içeride hangi süreçleri düzeltiyorsunuz?(1)TÜİK Çalışma Hayatı Verileri

(2)TİSK’in Kadın Yöneticiler Anketi 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları