Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIGITAL WISDOM

Pazar İçinde Pazar: Uygulama Dünyası

1 Ekim 2014 , Çarşamba 09:21
Pazar İçinde Pazar: Uygulama Dünyası
zehra.oney@360plusmedia.com

Geçtiğimiz günlerde comScore’un açıkladığı verilere göre dijitaldeki zamanımızın %52’sini mobil uygulamalarda geçiriyoruz. Mobil interneti de dâhil ettiğimizde bu oran %60’a çıkıyor. Buna karşılık sadece %40’ını kişisel bilgisayarlarımızda geçiriyoruz.

Bu çalışmanın sonuçlarını okuduğumda çok değil bundan 10 sene öncesini düşündüm.  Akıllı telefonlarımızdan şimdikiyle karşılaştırılamayacak kadar yavaşlıktaki internete giriyor, henüz Facebook’ta ya da Twitter’da düşüncelerimizi paylaşmıyor, Instagram’da sevdiğimiz şeyleri fotoğraflamıyorduk.

Derken önce akıllı telefonlar, sonra da telefonlarımızın yapabileceklerini adeta sınırsız bir çeşitliliğe kavuşturan uygulama dükkânlarıyla tanıştık. 2008 yılında hayatımıza giren uygulama dükkânları, kendi ekonomilerini yaratmakla kalmadı, aynı zamanda Instagram, Foursquare, WhatsApp, Angry Birds, Candy Crush gibi çok kârlı yatırımların da ortaya çıkmasına sebep oldu.

Geçen senenin gelirlerine baktığımızda uygulama pazarının ne kadar büyüdüğünü görebiliriz. 2013 yılında Apple App Store 10 milyar dolar, Google Play Store ise 1,3 milyar dolar gelir topladı. Android işletim sistemine sahip cihazların daha fazla kullanılmasına karşın, Apple’ın daha fazla gelir elde etmesinin sebebi ise kullanıcı alışkanlıkları ve gelir dağılımıyla doğrudan ilgili: Android kullanıcıları ortalama olarak ayda 4.1 uygulama indirirken, bunların 3.5’unu ücretsiz uygulamalar oluşturuyor. iOS kullanıcıları ise 6.2 uygulama indirirken 4.3’ü ücretsiz, neredeyse ayda 2 ücretli uygulama indiriyorlar.

Apple Kullanıcıları Daha Fazla Uygulama İndiriyor

Apple kullanıcılarının daha fazla uygulama indirmesinin iki sebebi var. Birincisi ve en önemlisi, Apple kullanıcılarının gelirleri Android kullanıcılarına göre daha yüksek. Diğeri ise dükkanlardaki ücretli uygulama sayısı: Google Play’deki uygulamaların %20’si ücretliyken, App Store’daki ücretli uygulamaların oranı %40.

Peki, bunca para nereye harcanıyor dersiniz? Uygulama içi satın alımlar o denli fazla ki, uygulama dükkanlarının 2013 gelirlerinin %74’ünü tek başına oyunlar oluşturuyor.

Uygulama dükkanlarının gelirlerine baktığımızda ise katlanarak artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Gartner’ın raporuna göre 2017’ye kadar mobil Pazar içinde kendi pazarlarını oluşturan uygulama dükkânlarının geliri 77 milyar dolara yükselecek.

 

Zehra Öney Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları