Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIGITAL WISDOM

İnsanlık Tarihini Belki de Yeniden Yazdıracak Bir Tapınak GÖBEKLİTEPE TURKEY...

26 Kasım 2013 , Salı 09:07
İnsanlık Tarihini Belki de Yeniden Yazdıracak Bir Tapınak GÖBEKLİTEPE TURKEY...
zehra.oney@360plusmedia.com

İnsanlık tarihi yapılışına akıl sır erdiremediğimiz anıtsal yapılarla dolu: Mısır Piramitleri, İngiltere'deki Stonehenge, Şili'deki Easter Island'daki heykeller bunlardan sadece birkaçı. Arkeolojik açıdan hala gizemini koruyan bu yapılar muazzam görünüşlerinin yani sıra eski çağlarda yaşayan insanların sandığımızdan daha yetenekli olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu keşiflerin en heyecan vericisi ise ülkemizde bulunuyor. Şanlıurfa'da bir çiftçinin 1983'te tarlasını sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götürmesiyle fark edilen Göbekli Tepe'deki kazı çalışmaları Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Klaus Schmidt başkanlığında 1996 yılından beri yürütülüyor.

Göbekli Tepe'nin günümüzde başta bilim insanlarını ve sonrasında hepimizi hayrete düşürmesi boşuna değil. Çünkü tarihi tam 12.000 yıl öncesine dayanıyor. Göbekli Tepe, Mısır Piramitleri'nden 7500 yıl, Stonehenge'ten 8000 yıl daha eski. 1996'dan beri devam eden kazılar, devasa dini yapılar topluluğunun çok küçük bir bölümünü ortaya çıkardı. Kazılar devam ettikçe bildiklerimiz değişecek, ama hepsinden önemlisi insanlık tarihi yeniden yazılacak.

Arkeolojik ve antropolojik açıdan Neolitik Dönem olarak, yaygın kullanım açıdan ise Cilali Taş Devri olarak adlandırılan dönemde yaşayan insanların avcı-toplayıcı bir yaşam sürdüklerini, yerleşik düzene geçmediklerini biliyoruz. Biliyorduk daha doğrusu.

Çünkü elinde kullanabileceği taş aletlerden başka bir şeyi olmayan insanlar inanılmaz bir teknik ustalıkla Göbekli Tepe'yi inşa ettiler, ilk tarım ürünlerini Göbekli Tepe'de yetiştirdiler, soyut düşünceye dayalı sanat eserlerini Göbekli Tepe'de ortaya çıkardılar. Göbekli Tepe Neolitik Dönem insanları hakkındaki düşüncelerimizi baştan aşağı değiştiriyor.

İşte tüm bunlar olurken bir sabah Gazeteci ve Yazar arkadaşım Ece Vahapoğlu ile Bebek Divan’da kahvaltı ediyoruz. Ece İngiliz bir dostu ile Göbekli Tepe hakkındaki sohbetinden bahsediyor. Çok etkilenmiş. Ülkemiz açısından bu değeri tanıtmak, mükemmel bir sergi organize etmek ve bir kitap yaratmak konusundaki arzusundan heyecanla söz ediyor. Projeyi yapmaya ve de en layıkı ile yapmaya hazır durumda. İşte bu aşamada ben de ajansım 360+ Media olarak Digital ve Sosyal Medya tanıtımı konusunda sonuna kadar yanında olacağımı söylüyorum. Yanlız değilim, tüm PR ve organizasyon çalışmalarında Team İletişim Ajans Başkanı Aslı Akın, sergi ve kitap tarafında büyük sanatçımız Zekai Demir projeyi sahiplenen paydaşlar olarak Ece’nin yanında yer alıyoruz. Sıra bu büyük projeyi kimin destekleyeceğine gelince Ece ana sponsorumuz olarak Doğuş Grubu'nun bize katıldığı haberini veriyor. Enerji ve güven ile yola çıkıyoruz. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi, Şanlıurfa İl Özel İdaresi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Hava Yolları, Kütahya Porselen, Canon'un desteklerini de yanımıza alıyoruz. Ece Vahapoğlu müthiş proje koordinasyonu ile kitabın içeriğinden görseline, serginin tüm detaylarına, organizasyon ve basın kısmında ve Digital'deki detaylara kadar herkese yetiştiği örnek bir proje yönetimi sergiliyor. Zaman zaman çıkan büyük aksilikleri, bir o kadar büyük pozitif enerjiler ile yeniyor ve yılmıyoruz...

Birlikte çalışmaya başladığımızda neler yapabileceğimizi, nelerin yapılması gerektiğini detaylıca konuşup, strateji planlarımızı hazırlamış ve projenin tüm paydaşları olarak büyük bir özveriyle aylarca çalışarak Göbekli Tepe Tanıtım Projesi'nin ilk ayağı olan Şanlıurfa Sergi Açılışı ve sevgili arkadaşım Ece Vahapoğlu'nun yayına hazırladığı Göbekli Tepe Kitabı'nın lansmanına hazırlanmıştık.

Ve sona geldiğimizde...

http://www.gobeklitepeturkey.org

Sevgili Ece Vahapoğlu'nun Proje Koordinatörü olarak çok emek harcadığı Göbekli Tepe'nin sergi açılışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba gibi çok değerli isimler katıldı. Göbeklitepe tüm ihtişamı ve tarihi değeri ile Dünya ve Türkiye basınının önüne çıktı. Gobeklitepe Sergisi’nin açıldığı gün 360+ Media Interactive ekibi olarak GöbeklitepeTurkey'i TT listesine sokarak Türkiye gündemine yerleştik. Burada bizi RT yapan ve takip eden tüm takipçilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye'den ve Dünya’dan davet edilen basın mensupları kitap ve sergiye çok büyük ilgi gösterdiler. Şanlıurfa halkı misafirlerini yöresel yemekler, sıra gecesi ve şehir gezileri ile ağırladı.

http://www.twitter.com/gobeklitepetr

http://www.facebook.com/gobeklitepetr

Bundan sonra da Türkiyemizin değeri olan Göbeklitepe’ye sahip çıkanlar, tanıtım için çaba gösterenler olacaktır. Bizim projemiz daha bir başlangıç. Vaktiniz olursa Şanlıurfa’yı ziyaret etmenizi ve bu deperli tapınağı, sergiyi gezmenizi öneriyorum. Oradaki hava bambaşka ve eminim hiçbir kalem bunu tam olarak yansıtamaz...

 

Zehra Öney Twitter hesabına ulaşmak için tıklayın

Zehra Öney Facebook hesabına ulaşmak için tıklayın

Zehra Öney LinkedIn hesabına ulaşmak için tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları