Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIGITAL WISDOM

Müşteri Her Zaman Haklıdır

25 Eylül 2014 , Perşembe 09:11
Müşteri Her Zaman Haklıdır
zehra.oney@360plusmedia.com

Apple, Eylül ayında 550 milyondan fazla kullanıcısına U2’nun son albümü Songs of Innocence’i hediye etti. Kağıt üzerinde gayet etkili planlanmış bir pazarlama kampanyası gibi duran bu çalışma, ne yazık ki pek çok kullanıcıdan negatif tepkiler toplamakta gecikmedi. Kullanıcıların pek çoğu telefonlarındaki şarkı listesinde U2 şarkıları görünce çılgına döndüler ve Apple, kullanıcılarına bu şarkıları silmek için bir seçenek tanıdı.

WhatsApp ise son dönemde kullanıcılarının bir bölümünü çileden çıkardı. Çeşitli sebeplerle WhatsApp bildirimlerini kapatan kullanıcıları bildirimleri açmak için ikna etmeye çalışan şirket, her WhatsApp’a girişte kullanıcılara tam ekran bir uyarı mesajı yayınladı.

Kullanıcılar tercihlerini önemsemeyen WhatsApp’a karşı pek çok şikayette bulundu ve şirket bu uyarı ekranlarının gösterim sıklığını azaltmak zorunda kaldı.

Foursquare ve Facebook da geçmişte benzer sorunlar yaşadılar. Foursquare kullanıcı deneyimini geliştirmek adına Swarn ve Foursqaure olmak üzere ikiye bölündü. Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger’ın yüklenmesini sağlamak için mesajlaşma hizmetini kendi uygulamasından kaldırdı. Kullanıcılar elbette tepkilerini göstermekte gecikmediler.

Kullanıcı tepkilerini öngörmek kimi zaman olabilir, ancak onları zorlamak negatif reaksiyona sebep oluyor. Fikirler iyi olsa da, kötü uygulandığında negatif reaksiyona sebep oluyor. Pazarlamanın en eski kurallarından biri hala geçerliliğini korumaya devam ediyor yani: Müşteri her zaman haklıdır.

 

Zehra Öney Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları