Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIGITAL WISDOM

Dijital Detoks: Analog Tatil

6 Şubat 2015 , Cuma 09:19
Dijital Detoks: Analog Tatil
zehra.oney@360plusmedia.com

Eğer siz de geceleri yatağınızda telefonunuzla birlikte uyuyor, sabah kalkar kalkmaz elinize telefonunuzu alıyor ve geceden bu yana “kaçırdıklarınızı” yakalamaya çalışıyorsanız, restorana gittiğinizde hemen check-in’inizi yapıyor, yemeğinizin fotoğrafını sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyorsanız, tatillerde hem işinizi takip ediyor hem de fotoğraf çekmekten anın tadını çıkaramıyorsanız belki küçük bir ara verme zamanı gelmiştir.

Araştırmalar gösteriyor ki, insanlar ortalama olarak günde yaklaşık olarak 2.5 saatini cep telefonunun başında, 6 saatini de online olarak geçiriyor; günde 1.5 saatinii sosyal medyaya, haftada ortalama 13 saatini maillerini okuma ve cevaplamaya ayırıyor. Online olarak geçirdiğimiz süre her geçen gün artarken özellikle iş dünyasında uzun süredir devam eden bir akım var: Dijital Detoks.

Öncelikle dijital detoksun kanıtlanmış faydaları var, bunlar verimlilik artışı, daha iyi iletişim beceleri geliştirme, Karpal Tünel Sendromu gibi teknolojik cihazlar kullanmadan kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklarda azalma/gerileme ve mental olarak rahatlamak.

Teknoloji elbette hayatımızı oldukça kolaylaştıran ve hepimiz için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Ancak teknolojiye olan ilgimiz ve geçirdiğimiz süre giderek artmaya başladığında kişisel olarak problemlerle karşılaşmamız olası… Teknolojiye olan ilginizi test etmek için bir hafta boyunca online olarak geçirdiğiniz zamanı takip edebilirsiniz. Eğer mesleki gereklilikler dışında da vaktinizin büyük bölümünü dijital dünyaya ayırıyorsanız, bu konuda kendinize sınırlar koyabilirsiniz.

Kısa ve uzun dönem olmak üzere girilen detokslarda kullanıcılar dijital cihazlardan uzak kalıyorlar. Dijital detoks da kendi sektörünü yarattığı için bu konuda uzmanlaşmış pek çok kamp bulunuyor. Bu otellerde sadece teknolojiden uzak kalmıyor, aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmek için raftingden kayağa, yağmur ormanlarından dalışa kadar pek çok spor yapabiliyor, masajlarla rahatlayabiliyor, workshop’lara katılarak teknoloji bağımlılığını kontrol etmeyi öğreniyorsunuz. Dilerseniz bu kamplarda yaşam koçu desteği de alabiliyorsunuz.

Dijital detoksu evinizde de uygulayabilirsiniz, yapmanız gerekenler ise cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, tabletinizi kapatarak kendinize yeni alışkanlıklar edinmek ve aklınıza bu cihazları getirmemek. Bunu gerçekleştirmek için uzun zamandır yapmayı ertelediğiniz planlarınızı hayata geçirebilir, yeni bir hobi ya da müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilir, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Sosyal medyanın ve dijital dünyanın cazibesine kapılmamak elde değil ama, arada bir dijital detoks yaparak kısa bir mola vermek vücudumuza iyi gelecektir. Hem sosyal medyadaki takipçileriniz de sizi özlemiş olacaklar :)

 

Zehra Öney Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney Facebook hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Zehra Öney LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları