Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIYALOG

Trump ve Kadınların Yürüyüşü

25 Ocak 2017 , Çarşamba 12:31
Trump ve Kadınların Yürüyüşü
Bengi.Vargul@tav.aero

Trump’ın ABD başkanlığı tüm dünyada farklı bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Kasım ayında seçimlerin sonuçlanmasından bu yana tartışmalar sürüyor. Önümüzdeki döneme dair etkileri üzerine çok söz söylendi. Ana tespitse küreselleşmenin yarattığı eşitsizliklere özellikle orta ve alt sınıfların verdiği tepkinin bu sonuca yol açtığı yönünde. Brexit, AB’nin içindeki çalkantılar gibi gelişmeler de bu tespiti destekliyor.
 
Trump’ın görevi aldığı günün bir başka önemli gelişmesiyse Kadınların Yürüyüşü oldu. Tüm dünyada 81 ülkede yaklaşık 4,8 milyon kişi sokağa çıktı. Gösteriler, ABD’de Vietnam savaşı protestolarından sonra gerçekleşen en yüksek katılımlı protesto oldu. Göçmen hakları, sağlık sistemi, LGBT hakları, inanç özgürlüğü öne çıkan başlıklar arasındaydı.
 
Kadın hareketi, kökleri 1960’lara dayansa da, son dönemde güçlü bir şekilde öne çıkan ve dünyanın her yerinde yankı bulan bir akım oluşturuyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği talebi, ulusal ve uluslararası ölçekte ivme kazanıyor.
 
Türkiye de bu akımın dışında değil. Kız çocuklarının okullaşma oranının artırılmasından, kadına yönelik erkek şiddetiyle mücadeleye, kadının istihdama katılımından fırsat eşitliğine pek çok alanda başarılı kampanyalar, çalışmalar yürütülüyor. İş dünyasında bu yönde artan bir farkındalık var. Birleşmiş Milletler’in Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan şirket sayısı açısından Türkiye dünyada ilk sırada.
 
İletişim sektörü kadınların katılımının görece yoğun olduğu alanlardan biri. Kurumsal İletişimciler Derneği’nin 70’ten fazla kurumsal üyesinin büyük çoğunluğunu da kadın yöneticiler oluşturuyor. Bu durum, kurumsal farkındalığın artırılması konusunda da önemli bir işlev üstleniyor.
 
İletişimciler olarak asli görevlerimizden biri içinde yaşadığımız dünyayı anlamak ve paydaşlarımız için etkin bir şekilde tercüme edebilmek.
 
Önümüzdeki dönemde karşılaşacağımız riskleri ve fırsatları görmeye çalışırken, kadınların dünyanın her yerinde artan mücadelesini de kalın harflerle not etmemiz gerekiyor.
 
Bengi Vargül Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Bengi Vargül LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları